Jak pozbyć się tego kataru i bólu przy wydmuchiwaniu nosa?

Dzień dobry , ok 15 grudnia mialem chrypke kaszel i katar , lekarz pulmonolog stwierdził ze zapalenie krtani , dal antybiotyk Macromax i Zatoxin na zatoki i cos na kaszel. Bylo coraz lepiej az nagle pojawil sie bol przy wydmuchiwaniu nosa, promieniujacy do zębów. Bylem u stomatologa, ze zdjęciem z sierpnia. Stwierdzil ze wszystko jest ok. Obecnie mam wodnistyzolto krwisty katar, bol dalej wystepuje. Stosuje od kilku dni Metmin.. Dostałem tez Amotaks ale nie bralem jeszcze

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, ze odczuwa Pan takie dolegliwości, które na pewno utrudniają w pewnym stopniu codzienne funkcjonowanie.

Opisane przez Pana objawy, prawdopodobnie wynikają z wcześniej przebytej infekcji górnych dróg oddechowych. Zapalenie krtani objawiające się kaszlem, chrypką i katarem mogło zostać nie do końca wyleczone, co skutkuje obecną zalegającą wydzieliną.

Możliwe, że wydzielina ta zalega w zatokach, gdzie utrudnione jest jej wydmuchiwanie oraz ewakuacja. Nie powinno się „na siłę” dmuchać nos, gdyż ta czynność może powodować więcej szkody niż pożytku. Przede wszystkim, mogłoby dojść do zatkania trąbek słuchowych i w konsekwencji doprowadzić do zapalenia ucha środkowego. Zbyt mocne wydmuchiwanie nosa może również skutkować miejscowym podrażnieniem i wysuszeniem śluzówki nosa. Dodatkowo może dochodzić do krwawienia z nosa w wyniku uszkodzenia drobnych naczynek krwionośnych.

Proponujemy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i zastosować przepisany lek. Być może zalegająca wydzielina w nosie spowodowała rozwój bakterii i dlatego odczuwane są takie dolegliwości bólowe w okolicach zatoki szczękowej.

W razie wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem laryngologiem, który zdecyduje o dalszej diagnostyce, między innymi badaniu rtg zatok.

Pomocne mogłyby okazać się również inhalacje z soli fizjologicznej, aby nawilżyć drogi oddechowe oraz spreje obkurczające śluzówkę nosa.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zolty-katar-bakterie-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/krtan

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.