Jak zdrowo schudnąć i uniknąć efektu jo-jo?

Witam, mam 17 lat, 160 cm wzrostu i 58 kg wagi. 4 miesiące temu przeszłam na popularną ostatnio dietę proteinową i schudłam 7 kg w trakcie miesiąca, jednak przerwałam dietę, ponieważ bardzo bolał mnie brzuch, ponadto przez cały czas byłam zmęczona i nie miałam na nic siły. Chciałabym znaleźć odpowiednią, zdrową dietę, która nie jest tak wyczerpująca dla organizmu. Mam problem z jedzeniem regularnych posiłków, gdyż zwykle się spieszę i nie mam czasu. Próbowałam ćwiczeń, ale zwykle rezygnuję po tygodniu lub dwóch, bo nie przynoszą rezultatów. Co jeszcze mogę zrobić?

Witam,

Myślę, że zbyt szybko się poddajesz i tracisz motywację, co nie sprzyja stosowaniu żadnych diet. To nic nie szkodzi, bo w Twoim wieku nie powinno się stosować diet odchudzających. Powinnaś uświadomić sobie, jak poważne konsekwencje zdrowotne może spowodować zbyt niska masa ciała. Dieta proteinowa nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów, które powinny być podstawą naszej diety, dlatego też czułaś się osłabiona.

Wystarczy, że wprowadzisz w swoje życie kilka nawyków żywieniowych oraz regularną aktywność fizyczną. Twoja figura wysmukli się, a Ty nie będziesz narzekać na nadmiar masy ciała.

Zastosuj się do kilku podstawowych zasad:
- Jedz różnorodne produkty żywnościowe, unikaj monotonnych posiłków
- Podstawą diety powinny być produkty bogate w węglowodany złożone (ryż, pełnoziarniste pieczywo, kasze, makarony, ziemniaki, produkty zbożowe)
- Jedz dużo warzyw i owoców, co najmniej 5 porcji warzyw i 2 porcje owoców dziennie
- Dbaj o utrzymanie prawidłowej masy ciała i dobre samopoczucie
- Redukuj wielkość porcji, a nie ilość posiłków
- Jedz regularnie, co 2-3 godziny, 4-5 posiłków dziennie
- Pij dużo płynów, około 1,5 - 2 l wody dziennie
- Ruszaj się! Bądź aktywna fizycznie, co najmniej 30 minut dziennie
- Zacznij już teraz stopniowo wprowadzać zmiany swoich nawyków żywieniowych
- Pamiętaj, że jedzenie powinno być przyjemnością!

Oprócz tego zajrzyj do artykułów poświęconych zdrowym nawykom i postaraj się do nich zastosować http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki oraz http://portal.abczdrowie.pl/7-sposobow-na-zrzucanie-wagi-bez-diety

Pozdrawiam