Standardy leczenia cukrzycy

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. Schorzenie to dzielimy na kilka typów. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się ze standardami leczenia cukrzycy.

Witam.
Przy cukrzycy typu drugiego zaleca się dietę o niskim indeksie glikemicznym. Należy spożywać 5 posiłków o regularnych porach, pić 1,5-2 litrów płynów, najlepiej niegazowanej wody. Unikać należny słodyczy oraz alkoholu a w ograniczonych ilościach spożywać owoce (zwłaszcza winogrona oraz banany). Dieta powinna być bogata w błonnik, do każdego posiłku należny spożywać świeże warzywa lub owoce, pieczywo jasne należny zastąpić razowym. Więcej informacji na temat diety cukrzycowej może pani uzyskać podczas konsultacji dietetycznej.
Pozdrawiam

0
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
78 poziom zaufania

Dzień dobry!

Jednostka chorobowa, którą Pani posiada, wymaga szczególnego traktowania pod względem żywieniowym. Osoby chore na cukrzycę powinny kontrolować czas spożywania posiłków oraz ilość spożywanego jedzenia. Posiłki powinny być rozłożone na 5 mniejszych w ciągu dnia i spożywane co 3-godziny w celu uniknięcia wahań w stężeniu glukozy we krwi.
Dobierając produkty spożywcze powinna Pani zwrócić szczególną uwagę na rodzaj spożywanych węglowodanów. Węglowodany proste znajdujące się np. w owocach, produktach zbożowych o wysokim przemiale powinny być zastąpione węglowodanami złożonymi ( pełnoziarniste kasze, makarony, ryż brązowy).

Nieodpowiednio dobrana dieta dla cukrzyków typu 2 może prowadzić m.in. do pojawienia się chorób układu sercowo-naczyniowego, zmian w siatkówce oka, niewydolności nerek. Warto w tej kwesji skonsultować swoje żywienie z dietetykiem, aby uniknąć groźnych powikłań.

Odpowiedź dla Pani opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Warto również przeczytać:
Czy dietą można wyleczyć cukrzycę? Rodzaje cukrzycy i co robić kiedy już zachorujemy?
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/czy-dieta-mozna-wyleczyc-cukrzyce-rodzaje-cukrzycy-i-co-robic-kiedy-juz-zachorujemy.html



Serdecznie Pozdrawiam
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty