Jaka jest przyczyna długotrwałej biegunki?

Co może oznaczać ciągła biegunka?Mój facet od ponad roku ciągle ma biegunkę, tzn bardzo luźny stolec. Nie ma przy tym żadnych bólów brzucha. Do toalety potrafi iść 5-7 razy dziennie. Ledwo trzyma. Miał robiona kolanoskopie ale nic nie wyszło. W życiu codziennym jest to bardzo uciążliwe.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie wspomina Pani o tym, czy kolonoskopia to jedyne badanie, jakiemu został poddany Pani partner. Kolonoskopia pokazuje nieprawidłowości dolnego odcinka układu trawiennego, a tymczasem problem może leżeć zupełnie gdzieś indziej.

Poza podstawowymi badaniami krwi oraz posiewem kału warto wykonać badania w kierunku pasożytów – zwłaszcza Giardia lamblia, choć nie tylko. Wówczas zwiększona częstotliwość oddawania stolca ma związek z przyspieszonym pasażem jelitowym. Odsyłam do artykułu, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/biegunka-pochodzenia-pasozytniczego.

Dodatkowo warto oznaczyć glukozę i insulinę (niewyrównana cukrzyca także może być powodem biegunek), a także TSH lub pełen panel hormonalny tarczycy (wspomniane dolegliwości bywają spowodowane nadczynnością tarczycy). Wskazana jest także diagnostyka chorób wątroby i trzustki. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-laboratoryjna-chorob-watroby-i-trzustki.

Z pewnością Pani partner powinien skonsultować się z gastrologiem, ponieważ może być konieczne wykonanie gastroskopii. Specjalista pokieruje dalszą diagnostyką. Wskazówki dotyczące diety z powodu przewlekłej biegunki odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-biegunka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.