Jaką wodę stosować do popijania leków?

Jaka wodę stosować do popijania moich leków? Biorę rispolept 4mg na dobę parogen 20mg na dobę klozapol 100mg na dobę ketrel 75mg na dobę Plus mam jeszcze astmę i biorę wziewy. Do tej pory stosowałem różne rodzaje wody ( niegazowana gazowana mineralna niemineralna żrodlana,wodociagowa)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

do popijania leków, jeżeli producent leku nie zaznaczy tego wyraźnie, należy stosować wodę przegotowaną, nisko- lub ostatecznie średniozmineralizowaną. Objętość płynu powinna wynosić około 200 ml, chyba że producent leku zaznaczy w ulotce, że lek należy popić najmniejszą możliwą ilością wody.

Natomiast warto tu zaznaczyć, że nie musi Pan podchodzić rygorystycznie do tych zaleceń – najważniejsze, by leków nie popijać gorącymi napojami, mlekiem, sokami czy herbatą lub kawą. Jeżeli więc zdarzy się, że popije Pan leki wodą gazowaną czy wysokozmineralizowaną nie powinno to w żaden sposób wpłynąć na przyswajalność substancji aktywnych w lekach.

Więcej informacji odnajdzie Pan naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/czym-popijac-leki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.