Jaki puls powinno mieć 11-letnie dziecko?

Dzień dobry, ile powinno wynosić prawidłowy puls krwi u dziewczynki w 11. Roku życia? Moja córa w styczniu br. Skończyła 10 lat. Jest drobna, bo była drona przy porodzie (43cm i niecałe 2 kg, CC) obecnie 136 cm i jakieś 27 kg. Ma afazję motoryczną. Na wszystko szczepiona. Dotychczasowe podstawowa badania krwi nigdy nie wykazały problemów. W stanie spoczynku miewa od 90do 100 kilku uderzeń serca i prawdę mówiąc trochę mnie to niepokoi. Nie skarży się na bóle, zawroty głowy, omdlenia. Przy diagnozie afazji EEG wykluczyło padaczkę

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia dziecka. Należy podkreślić, że każde dziecko w różnym wieku może mieć inne parametry życiowe, jednakże najważniejsze jest, aby mieściły się mniej więcej w wyznaczonych normach.

Ustalony puls dla dziecka w wieku Pani córki powinien oscylować mniej więcej w okolicach od 50 do 100 uderzeń na minutę.

Tętno występujące u Pani dziecka występuje w granicach normy i nie powinno świadczyć o czymś niepokojącym. Oczywiście, warto jest monitorować sytuację oraz stan zdrowia dziecka, jednak w razie wątpliwości można wykonać pewną diagnostykę, między innymi: EKG, czy w ostateczności echo serca. Istotny jest również poziom elektrolitów w surowicy krwi.

Ze względu na odległość, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem pediatrą, aby mógł dokładnie zbadać dziecko.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/prawidlowy-puls-ile-powinien-wynosic

https://portal.abczdrowie.pl/tetno-u-dziecka

https://portal.abczdrowie.pl/ekg

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.