Jakie są rokowania po usunięciu piersi?

Witam.

Moja babcia (l. 80) przeszła niedawno operację usunięcia lewej piersi. Otrzymane wyniki mi nic nie mówią, a od lekarzy naprawdę trudno jest się dowiedzieć szczegółów. Proszę o dokładną interpetację poniższego wyniku. Wynik badania immunohistochemicznego: wykazano obecność receptorów estrogenowych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych. Wykazano obecność receptorów progesteronowych w mniej niz 10% jąder komórek nowotworowych.

Oznaczono białko HER2 za pomocą testu ***. Score = 2+, wskazana werfikacja metoda FISH. Opis makroskopowy: amputowana pierś lewa o wym. 17m 8 x 11,3 x 4,8 cm tkankami dołu pachowego 9 x 5 x 3 cm. Masa 400g. Skórz o wym. 21,7 x 9,2cm. W częsci centralnej obecny guz 3,9 x 6, 6 x 2,8 cm oddalony o 1,4 cm od granicy górnej 0,9 cm od podłoża i 0,0 cm od skóry. Opis mikroskopowy: carcinoma lobulare invasivum (g2 wg Elstona: 3+2+1; 0 mitoz / 10 HPF śr. 0,55mm). Infiltratio carcinomatosa cutis et mammillae. W utkaniu gruczołu miąższ zanikowy. Zmiany inwazyjne są oddalone o 0,1 cm od podstawy preparatu operacyjnego. Węzły chłonne dołu pachowego: metastases carcinomatosae in lymphonodo ( NoXI/XIII). Rozpoznanie histopatologiczne: carcinoma alobujare invasivum mammae sinistrae. Metastases carcinomatosae in lymphonodis axillae (XI/XIII). ( NHG2, pT3, pN3a). Wynik badania immunohistochemicznego: wynik oznaczenia genu HER2/neu metodą FISH za pomocą Path Vysion HER2 DNA Probe Kit. Wynik końcowy: brak amplifikacji Genu HER2. Wyniki badań labolatoryjnych jak i EKG, RTG, hist-pat., USG, mammografia są w normie.

Lekarze coś wspomnieli,że babcia dostała przerzuty do skóry, ale nigdzie o tym nie piszą. Z racji tego lekarze postanowili nie zostawić babci bez dalszego leczenia i zadecydowali o naświetlaniach (20 razy) plus lek E*** 1mg. Ja proszę o interpretację tych wyników jak również o napisanie, jakie są rokowania na wyleczenia lub ile jeszcze babcia pożyje z tym.

Z góry dziękuję, pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam serdecznie

U babci rozpoznano złośliwego raka piersi, o średnim stopniu złośliwości (G2 w skali od G1 do G3), z dodatnimi receptorami hormonalnymi, co umożliwia zastosowanie terapii hormonalnej (tak jak zalecili lekarze). Niestety rak jest dość zaawansowany - stwierdzono przerzuty do węzłów chłonnych pachy. Masywne przerzuty w węzłach, pomimo wycięcia węzłów wymagają miejscowego naswietlania, tak jak zalecono u Pani Babci.

Rak piersi jest chorobą o poważnym rokowaniu. W tym stadium zaawansowania szanse na wyleczenie są niestety dużo mniejsze niż w raku piersi rozpoznanym wcześnie. Wiele także zależy od ogólnego stanu zdrowia babci. Starsze osoby często są obciążone wieloma dodatkowymi schorzeniami przewlekłymi jak, np. nadciśnienie, choroby serca lub cukrzyca, co pogarsza rokowanie.

Pozdrawiam serdecznie.