Jakie suplementy witaminowe najlepiej stosować?

Dzień dobry Mam 25 lat i nie mam żadnych problemów z trawieniem itd. Na codzień przyjmuje sumplemetny takie jak witamina D, magnez i witamina E. Czy w moim przypadku ma to znaczenie czy są to preparaty swanssona lub solgara, tj. Lepiej przyswajalne itd, czy może wystarcza mi preparaty zwykłych producentów a mój organizm i tak przyswoi sobie tyle ile potrzebuje? Zaznaczę jeszcze ze mam roznorodna dietę bogata we wszelkie witaminy i minerały. Morfologia ok. Żadnych niedoborów.

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Wśród preparatów, które dobrze suplementować są: przede wszystkim witamina D, kwasy omega-3 (o ile jemy mało ryb, zdrowych olejów), może też być magnez, jeśli mamy stresujący tryb życia. Warto jednak zwracać uwagę na niedobory i wtedy suplementować, wyjątkiem jest wit,D, którą powinno się suplementować od września do kwietnia.
Jeśli chodzi o rodzaj, to zwracajmy uwagę, aby preparat był zarejestrowany jako lek, a nie suplement diety, wtedy mamy pewność, że jest w nim dokładnie taka ilość substancji czynnej jak jest opisane.

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka

Dzień dobry,

ważne jest, aby przyjmowała Pani odpowiednią ilość witaminy d3 ( warto wykonać w tym celu badanie stężenia wa krwi). Jeżeli poziom jest prawidłowy, to należy utrzymywać dotychczas spożywaną dawkę. Firma raczej nie ma aż tak dużego znaczenia.

Pozostałe witaminy i składniki mineralne przy odpowiednio zbilansowanej diecie nie powinny stanowić niedoborów - odradzam suplementację.

Pozdrawiam