Jakie testy wykonać w kierunku celiakii?

Dzień dobry, jakie testy należy wykonać aby potwierdzić lub wykluczyć celiakię? Czy wystarczą tylko genowe lub z krwi czy trzeba oba? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

podstawowymi badaniami pozwalającymi potwierdzić lub wyeliminować celiakię są badania z krwi oraz pobranie wycinków jelita cienkiego (biopsja). Ważne, aby po skierowaniu na badania nie zmieniać diety na bezglutenową – przy odstawieniu glutenu wyniki diagnostyki nie wyjdą w pełni wiarygodne.

Początkowo pobierana próbka krwi żylnej służy oznaczeniu przeciwciał charakterystycznych dla celiakii. Pacjent nie musi być na czczo, jednak dla prawidłowości rezultatu trzeba, by przez ostatnie 6 tygodni codziennie w jego diecie występował gluten. Najbardziej istotne badanie jednak polega na biopsji jelita cienkiego. Sprawdza się wtedy wywołane przez chorobę zmiany – dopiero faktyczny zanik kosmków jelitowych lub inne nieprawidłowości, a także wycofanie się objawów po rozpoczęciu diety bezglutenowej, pozwalają postawić diagnozę tej choroby trzewnej.

W odniesieniu do badania genetycznego, to pozwala ono wyłącznie sprawdzić, czy jest Pani nosicielem genu, który predysponuje do wystąpienia celiakii. Jednak sama obecność genu nie świadczy o chorobie- ok. 30 % zdrowych ludzi także posiada wymienione predyspozycje genetyczne.

Nasi czytelnicy zadawali podobne pytania w temacie diagnozowania celiakii, zachęcam by spojrzeć na odpowiedzi specjalistów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-w-celu-wykluczenia-celiakii,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-interpretowac-wyniki-badania-na-celiakie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozpoznanie-histopatologiczne-polipa-blony-sluzowej-dwunastnicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.