Kawa i surowe owoce przy refluksie, przepuklinie przewodu przełykowego i zapaleniu błony śluzowej żołądka

Witam! mam kolejne pytanie czy mając refluks, przepuklinę przewodu przełykowego,nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołóądka mogę pić raz dziennie kawę, oraz czy mogę jeść czasem surowe jabłka? , czy inne surowe owoce?, oraz surówkę z kiszonej kapusty-bo tego mi bardzo brakuje w tej przewlekłej chorobie? z góry dziękuje za odpowiedź!

Witam,
To wszystko jest zależne od Pani aktualnego stanu zdrowia. Przepuklina przełykowa zmusza nas do mniejszych objętości pokarmu ale nie daje raczej uciążliwych objawów. z kolei refluks i wszystkie patologie w czynności błony śluzowej żołądka powodują bardzo bolesne dolegliwości i wówczas musimy rezygnować z wszystkiego, co może ją podrażniać i wywoływać dyskomfort, w tym właśnie kawa i surowe owoce i warzywa. Każdy jest inny i inaczej odczuwa przebieg choroby. jeżeli czuje się Pani dobrze, można spróbować wprowadzić przetarte surowe jabłko bez skórki, obserwując swój organizm. Z surówką z kiszonej kapusty bym się wstrzymała, polecam ewentualnie lekką zupę z tej kapusty (gotowanie zmniejszy jej drażniące działanie) bez zabielania. Kawę odradzam, działa zbyt drażniąco na cały układ pokarmowy, polecam zbożową kawę, która m delikatniejszy smak i da się ją pić.
Pozdrawiam, Kopaniecka Beata