Kiedy ustąpią moje objawy?

czesc 9 kwietnia uprawilam seks z facetem bez zabepieczenia , 11.04 zażyłam tabletkę escapelle byl to moj 11 dzien cyklu . 5 dni później wystąpilo najpierw delikatne plamienie pozniej przerodzilo sie w krwawienie nie jakies bardzo mocne ale sa skrzepy trwa juz 3 dzien do tego dodam ze bola mnie piersi a sutki sa wrażliwe. czy to normalne po zażyciu tej tabletki jesli tak to kiedy objawy ustapia

Redakcja abcZdrowie

Witam,

reakcja na dużą dawkę hormonów steroidowych zawartych w pigułce antykoncepcji postkoitalnej może być różna i nie sposób jej przewidzieć.

Krwawienie, o jakim Pani wspomina, nie jest typowe dla tabletki antykoncepcji po stosunku, ale należy do tzw. działań niepożądanych, które występują u dużego odsetka kobiet – aż 1 na 10 skarży się na plamienia lub krwawienia acykliczne, mogące z różnym natężeniem pojawiać się lub nawet trwać, aż do właściwej menstruacji.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/tabletka-72-h-po.

Nie oznacza to, że pigułka nie zadziałała bądź jej działanie jest nieprawidłowe. Tak jak pisałam – duża dawka hormonu mającego na celu m.in. wstrzymanie owulacji niesie za sobą ryzyko wystąpienia różnego rodzaju skutków ubocznych – między innymi plamień przed miesiączką, ale także bólu głowy, zmęczenia, wahań nastrojów, a także nadwrażliwości sutków czy zaburzeń miesiączkowania.

Proszę spokojnie oczekiwać na miesiączką, pamiętając, że krwawienie może pojawić się wcześniej lub później, a jeżeli cokolwiek wzbudzi Pani wątpliwości, może Pani wykonać test ciążowy.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.