Czy mogło to być krwawienie implantacyjne?

Witam, 2-3 dni po skończonym okresie uprawiałam seks. Na początku mój chłopak nie miał założonej prezerwatywy, założył ją dopiero później. W obawie przed tym ze preejakukat mógł zawierać plemniki sięgnęłam po tabletke „dzień po” jakoś po 27 godzinach od uprawiania stosunku. Następnego dnia dostałam plamienia, nie było ono obfite, nie było skrzepów krwi. Trwało jakieś 3-4 dni i ostatniego dnia krew była bardziej brunatna/brązowa. Tutaj moje pytanie, czy krwawienie było spowodowane sięgnięciem po tabletke, czy było to krwawienie implantacyjne? Podsumowując krwawienia dostałam 4 dni po skończonym okresie, jeden dzień po sięgnięciu po tabletkę dzień po. Proszę bardzo o odpiwiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

możliwe, że plamienie spowodowane było przyjęciem potężnej dawki hormonów steroidowych, stanowiących podstawę pigułki antykoncepcji postkoitalnej.

Więcej informacji na temat tej metody antykoncepcji, nazywanej awaryjną, odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-awaryjna.

Jeżeli chodzi o plamienie implantacyjne, to pojawia się najczęściej około 7 dni po zapłodnieniu (maksymalnie po 12 dniach) i raczej jest krwawieniem incydentalnym, trwającym kilka godzin, o charakterze skąpych plamień lub niewielkich krwawień.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-implantacyjne.

Sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw, niemniej po upływie 14 dni od feralnego zbliżenia warto wykonać test ciążowy, by móc bez żadnych wątpliwości wykluczyć zapłodnienie.

Zachęcam również do zapoznania się z naszym materiałem, który wskazuje możliwe działania niepożądane, pojawiające się w związku z zażyciem pigułki antykoncepcji awaryjnej: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.