Kiedy zacząć brać nowe tabletki?

Witam, mój lekarz przepisał mi dziś tabletki, które są nowością na rynku i mam kilka wątpliwości. Miesiączkę, a w zasadzie lekkie brązowe plamienie dostałam w niedzielę, a właściwe krwawienie w poniedziałek. Czy w związku z tym tabletki mogę zacząć brać już teraz, czyli w 6. dniu od rozpoczęcia plamienia, zamiast, jak jest to zalecane, w 1. dniu? Po jakim czasie będę wtedy zabezpieczona? Czy wspomniane tabletki, których jest 26+2, czyli nie ma przy nich 7-dniowej przerwy, są na pewno dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpoczynać w pierwszym dniu cyklu. Niekiedy producenci dopuszczają rozpoczęcie stosowania w 2.-5. dniu cyklu. Nie ma jednak rejestracji na rozpoczynanie stosowania dowolnego dnia i tylko osoba tak postępująca może brać za swoje zachowanie odpowiedzialność. Powinna Pani poczekać do kolejnego cyklu.
2. Jeśli krwawienia będą występowały to ryzyko wystąpienia groźnych działań niepożądanych nie powinno być zwiększone.