Krwawienie podczas brania tabletek. Czy jestem nadal zabezpieczona?

Witam, mam 23 lata, od 8 miesięcy przyjmuję tabletki antykoncepcyjne (schemat 24+4). Ostatnio przy 17. tabletce aktywnej dostałam plamienia, które później przerodziły się w okres. Krwawienia te ustały po około 7 dniach. Czym może być to spowodowane? Czy nadal jestem zabezpieczona?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Krwawienia w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych najczęściej wynikają z błędów użytkowniczki. Oznacza to nieregularne stosowanie (pominięcie tabletki), neprawidłowe postępowanie w przypadku wymiotów lub biegunki, stosowanie tabletek z innymi lekami, które mogą zmniejszać ich skuteczność.
Jeśli w/w sytuacje nie wystąpiły u Pani, to proponuję wizytę u ginekologa. Krwawenia mogą być niezwiązane z tabletkami
(np. infekcje, mięśniaki macicy, nowotwory) lub może być konieczna zmiana preparatu.