Liczenie kalorii, napady wilczego apetytu i wymuszanie wymiotów

Witam! Otóż, jakiś czas temu zaczęłam się odchudzać. Zaczęło się normalnie, unikanie słodyczy i tłustych potraw. Jednak z czasem zaczęło się liczenie kalorii. Liczyłam każdą kalorię i zaczęłam je ograniczać, najpierw do 800, później do 300 dziennie. Gdy było trzeba - wyrzucałam jedzenie. Bałam się przytyć, nie podobałam się sobie, miałam wyrzuty sumienia, gdy zjadłam za dużo, wciąż byłam za gruba. Miałam zawroty głowy (choć nigdy nie zemdlałam), wypadały mi włosy... A gdy odczuwałam głód, byłam szczęśliwa. Czytałam w Internecie blogi dziewczyn pro-ana (tzw. motylków) i sama obecna byłam na forum pro-ana, gdzie razem z innymi dziewczynami się wspierałyśmy. Z czasem pojawiły się napady wilczego apetytu. Jadłam wszystko, na co tylko miałam ochotę. Przejadałam się aż do bólu. Próbowałam później wymuszać wymioty, ale za każdym razem nie mogłam, nie potrafiłam i nadal tego nie umiem. Na następny dzień po takim napadzie zazwyczaj była całkowita głodówka i potem znów ostra dieta. Aktualnie jem, wydaje mi się, że normalnie, tak jak każdy (choć wyrzuty sumienia mam nadal), ale gdy tylko coś zjem, czuję ból brzucha. Nie jest to mocny ból i mija po jakimś czasie. Moje pytanie brzmi - czy organizm może odzwyczaić się od jedzenia? Np. gdy jadłam wcześniej po 300 kalorii dziennie, a potem zaczęłam jeść normalnie?

Witam!

W trakcie odchudzania się i głodzenia w organizmie zachodzą zmiany, które dostosowują metabolizm i procesy życiowe do czasu ograniczonego dostarczania substancji odżywczych. Po zaniechaniu głodzenia się oraz ostrej diety należałoby stopniowo wprowadzać coraz większe porcje kaloryczne jedzenia. Opisuje Pani, że do niedawna borykała się nie tylko z problemem ciągłego liczenia kalorii, ale także z epizodami objadania się ponad miarę. Pani organizm potrzebuje czasu, by móc wrócić do równowagi fizjologicznej. Niepokojące są bóle brzucha towarzyszące posiłkom. Rozregulowany układ pokarmowy może w ten sposób sygnalizować Pani powstałe na skutek niewłaściwej diety zaburzenia i choroby. Dlatego należałoby zgłosić się do lekarza gastrologa i wykonać niezbędne badania. Lekarz będzie mógł stwierdzić, co Pani dolega i jakie kroki należy dalej podjąć. Proszę również rozważyć możliwość podjęcia się psychoterapii. Zaburzenia odżywiania to nie tylko odchudzanie się i nieodpowiednie odżywianie, to przede wszystkim problemy psychiczne. Dlatego tak istotne jest, by oprócz poprawy stanu fizycznego Pani organizmu, zadbać także o psychikę. Rozwiązanie problemów, które leżą u podłoża Pani zaburzeń może pomóc Pani w przyszłość sprawniej radzić sobie z problemami i zaakceptować siebie. Głodówki i nieodpowiednia dieta mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Dochodzące do tego problemy psychiczne mogą powodować pogłębianie się trudności i dalszy rozwój zaburzenia. Proszę pamiętać, że zaburzenia odżywiania, w miarę ich pogłębiania się, mogą prowadzić do śmierci lub poważnych chorób somatycznych uniemożliwiających normalne funkcjonowanie. Warto także, by skorzystała Pani z bezpośredniej porady dietetyka i dostosowała swoje obecne żywienie do potrzeb Pani organizmu.

Pozdrawiam