Metabolizm a mała utrata wagi na diecie

Moje BMI wynosi 33,9. Jem wg planu od dietetyka od 2 miesięcy, ćwiczę 5-6 razy w tygodniu po 1h. Mam urozmaicone menu, jem co 3 godziny 4-5 posiłków dziennie. Niestety nie jestem w stanie zjeść więcej jak 800-1000 kalorii ale najadam się do syta, w zupełności wystarcza mi na 3 godziny. Często się odchudzałam ograniczając kalorie, ćwicząc i zawsze po jakimś czasie wracałam do "starego" sposobu odżywiania i kilogramów. Chudnę zaledwie 1 kg/miesiąc. Wynik TSH w normie. Czy to wina metabolizmu?

Witam.
Jeżeli stosowała Pani często diety to organizm może teraz nie reagować na kolejną. Dobrze jest zrobić sobie tak pół roku przerwy między dietami.
Może też w Pani przypadku jest przyrost masy mięśniowej dlatego waga tak mało spada w dół. Kalorie które Pani spożywa też mogą przyczynić się, że metabolizm spowalnia. Gdybym znała Pani wzrost i obecną wagę oraz grubość kości to można by było określić zapotrzebowanie na kalorie.
Pozdrawiam
Julita Krawczyk

Witam serdecznie,

Bardzo możliwe, że stosując rożnego rodzaju diety niskokaloryczne zwolniła Pani swój metabolizm. Jednak wszystko da się cofnąć tylko trzeba być cierpliwą. Obawiam się że w tym momencie Pani dieta jest znów zbyt niskokaloryczna. 800-1000kcal to stanowczo za mało, szczególnie że Pani ćwiczy, więc zapotrzebowanie jest o wiele wyższe. Takim sposobem z pewnością Pani nie schudnie a jak się uda to waga szybko wróci. w ten sposób nadal Pani przemiana materii zwalnia, organizm przechodzi w ,,stan oszczędzanie i w obawie o utratę składników odżywczy zacznie gromadzić rezerwę, zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Stosując tak niskokaloryczną dietę efekt może być odwrotny do zamierzonego.
Musi Pani porozmawiać z dietetykiem bo obecna dieta nie jest dobra. Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani jednak problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk