Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 3 0 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Moja mama ma raka piersi - co oznacza wynik badania i jak dalej postępować?

Witam serdecznie,

moja mama ma raka piersi. Dostała wyniki, ale nikt jej nie wytłumaczył co one oznaczają i jakie dalsze kroki powinna wykonać. Poniżej prezentuję wyniki badań. Z góry dziękuję za odpowiedź. Piotr

„Rozpoznanie Kliniczne Rak piersi lewej. Rozpoznanie Histopatologiczne Kwadrat dolny piersi lewej – mat. o wymiarach 10x7,5x5,0 cm z fragmentem skóry wielkości 6x1 cm. W odległości 1,5 cm od marginesu dobrodawkowego, guz o wymiarach 1,2 x 0.9 x 0,9 cm. marginesy obwodowy - 5 cm, przyśrodkowy 2,2 cm , boczny 2,5 cm, głęboki - 2cm. 202474 - 475 - guz Carcioma ductale invasivum typus NOS gradus 2 modo Eiston -Ellis /3+2+1/ Naciek w okolicznej tkance tłuszczowej. Desmoplazja. 202476 – wyc. skórny. Bez utkania nowotworowego. 202477 - 481 - margines dobrodawkowowy, obwodowy, przyśrodkowy, boczny i głęboki: bez utkania nowotworowego. 202482 -483 - węzeł wartownika bez barwnika, średnica 1,2cm. Carciona metastaticum. Utkanie nowotworowe zajmuje 1.2 utkania węzła. 202484: Tkanka tłuszczowa z wyznaczeniami. 202485 -466 - węzły towarzyszące: Znaleziono 4 węzły chłonne bez utkania nowotworowego. Rozpoznanie Kliniczne Ca mammae sin. Rozpoznanie Histopatologiczne. Receptory estrogenowe - reakcja dodatnia w około 60% jąder komórek nowotworowych, mocno nasilona /PS 4,IS 3/. Receptory progesteronowe - reakcja dodatnia w około 40 % jąder komórek nowotworowych, miernie nasilona /PS4 ,IS 2/. MIB 1 -aktywność proliferacyjna około 10% HER 2 – Hercept. Test reakcja dodatnia na 2+.”

ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Witam serdecznie!

W wyciętym podczas operacji materiale stwierdzono nowotwór piersi - rak przewodowy inwazyjny piersi (najczęstsza postać histopatologiczna raka piersi) o stopniu złośliwości G2, a więc pośrednim (G1 to rak najmniej złośliwy, a G3 - najbardziej złośliwy), co świadczy o średniej skłonności do dawania przerzutów i średniej szybkości wzrostu.

W zbadanym podczas zabiegu węźle wartowniczym (czyli pierwszym węźle na spływie chłonki z piersi) stwierdzono przerzut raka, w związku z tym zdecydowano się na osunięcie układu chłonnego pachy. Jest to standardowa procedura w przypadku stwierdzenia zajętego węzła wartowniczego. Gdyby był czysty byłaby pewność, że w węzłach pachy nie doszło do przerzutów.

Dodatnie receptory estrogenowe i progesteronowe to korzystna cecha nowotworu piersi. Świadczy o mniejszej złośliwości raka i możliwości zastosowania leczenia uzupełniającego hormonoterapią.

Co do HER-2 to jest to badanie na obecność receptora HER-2. Receptor HER-2 jest obecny u około 1/4 pacjentek z rakiem piersi i świadczy o większej agresywności raka, wymaga także innej strategii leczenia. Wynik HER-2 + jest niejednoznaczny, należy dlatego wykonać dodatkowe badania - tzw. metodą FISH - Mama powinna otrzymać skierowanie na to badanie od swojego onkologa.

Kolejnym krokiem po poddaniu się operacji wycięcia węzłów chłonnych będzie jak najszybsza wizyta u onkologa. Im szybciej po operacji ustali się schemat leczenia, tym lepiej. Czynników decydujących do wyborze dalszego leczenia jest wiele. Istotny jest wiek i stan zdrowia pacjentki. Do rozważenia jest chemioterapia, radioterapia oraz leczenie hormonalne. Czynnikiem decydującym o wyborze leczenia będzie wynik operacji wycięcia węzłów chłonnych - ocena w ilu węzłach chłonnych doszło do przerzutów nowotworowych.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy