Na co mogą wskazywać te różne objawy?

Ostatnio dręczą mnie różne dziwne objawy, ból lewej ręki który jest zmienny i mijający, sztywność szyi i ból barku wraz z bólem pleców w odcinku lędźwiowym, piecze czasem lewa stopa, ciśnienie mam dobre, stres towarzyszy mi codziennie a te objawy tylko mnie nakręcają, coraz częściej towarzyszy mi lęk.
KOBIETA, 35 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl.

Wspomina Pani w pytaniu o wielu różnych dolegliwościach, które warto byłoby dokładniej zbadać. Zachęcamy najpierw do konsultacji z lekarzem medycyny rodzinnej. Prawdopodobnie lekarz zleci Pani morfologię, aby sprawdzić ogólny stan Pani zdrowia. Po dokładnym wywiadzie i analizie badań może zlecić również konsultację z ortopedą.

Opisane problemy, jak ból ręki, sztywność szyi, ból barku i pleców mogą pochodzić np. od kręgosłupa. Możliwe, że lekarz skieruje Panią na bardziej szczegółową diagnostykę w tym badanie rtg. W poważniejszych przypadkach może zlecić również wykonanie rezonansu. Jeżeli lekarz wykluczy problemy o charakterze ortopedycznym, warto poszukać innych przyczyn tych objawów. Czasami takie dolegliwości mogą mieć podłoże reumatyczne. Aby to sprawdzić, warto wybrać się dodatkowo do reumatologa.

Czasami bóle stawów i kręgosłupa pojawiają się także w wyniku boreliozy, dlatego warto przebadać się również pod tym kątem. Diagnozuje się ją za pomocą specjalnych testów. Tu więcej informacji o diagnostyce boreliozy:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-na-borelioze

Jeżeli lekarze wykluczą te choroby, być może Pani objawy mają podłoże psychologiczne – tym bardziej, że z pytania wynika, że towarzyszy Pani lęk. W tej sytuacji rozwiązaniem może być rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą, aby ustalić dlaczego Pani organizm reaguje w taki sposób w postaci tych wszystkich dolegliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.