Nabrzmiałe brodawki sutkowe: czy piersi jeszcze mi urosną?

Mam 15 lat. Miesiączkuje już ponad 2 lata. Od kilku miesięcy moje brodawki sutkowe bardzo często wyglądają jak spuchnięte. Kiedy je dotknę i chwilę pomasuję najczęściej to przechodzi, ale potem znów się tak robi. Wygląda to nieestetycznie, tym bardziej, że mam małe piersi. Czy to coś oznacza? Można coś z tym zrobić i czy jest szansa, że jeszcze urosną mi piersi? Dodam, że moja mama oraz babcie mają duże biusty.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Obrzęk brodawek sutkowych może mieć różne przyczyny. Przyczyny mogą być zarówno chorobowe np zaburzenia hormonalne jak również obrzęk brodawek może wynikać etapu rozwojowego piersi.
Aby określić dokładną przyczynę konieczne jest zbadanie piersi przez lekarza oraz ewentualne wykonanie badania USG.
Proponuję porozmawiać o problemie z mamą a następnie wspólnie zadecydowaćczy konieczna jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu lub ginekologiem dziecięcym.

Rozmiar biustu zależy w dużej mierze od cech dziedzicznych, jednakże jest on zmianny osobniczo, tzn, że pomimo tego, że w Twojej rodzinie występuje duży biust to w Twoim przypadku może być inaczej. Niemniej jednak znajdujesz się do okresie dorzewania płciowego, do czasu osiągnięcia całkowitej dojrzałości płciowej wielkość biustu może ulec zmianie.

Redakcja abcZdrowie.pl