Nasilenie objawów nerwicy u chłopaka

Mój chłopak kilka lat był uzależniony od hazardu. Od 2 lat cierpi na nerwicę, jesteśmy 7 miesięcy razem, ostatnio wszystkie obawy się nasiliły. jest nerwowy, wpada łatwo w szał i czasami się go po prostu boję. On mówi, że ostatnio wszystkie objawy się u niego nasiliły, a jedyny sposób żeby się wyleczyć to leki, których nie będzie brał. Na terapię chodził i już nie chce. Co zrobić, jak mu pomóc?

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam, prawdopodobnie jest Pani najbliższą osobą, która może pomóc swojemu partnerowi w uświadomieniu, że potrzebuje pomocy. Jak wnioskuję z Pani krótkiego listu, partner ma negatywne doświadczenia na temat leczenia czy terapii. Myślę, że na początek można poszukać terapeuty, do którego Pani chłopak nabierze zaufania i wzmocni jego motywację do leczenia.
M.Prus

Witam Panią serdecznie. Bardzo przepraszam, że dopiero teraz odpisuję na Pani list, ale dopiero teraz mogłam go przeczytać. Opisuje Pani mężczyznę, który prawdopodobnie ma osobowość zależną (skłonność do hazardu), a jednocześnie nie potrafi poradzić sobie z towarzyszącym mu napięciem, więc rozładowuje je natychmiast i w sposób, który jemu odpowiada. W dodatku mówi Pani, że nie podejmie leczenia ani farmakologicznego, ani psychoterapeutycznego. Przepraszam bardzo, gdzie więc w tym wszystkim jest Pani jako jego kobieta, wybranka, ukochana? Zdaję sobię sprawę, że to przykre co piszę, ale już sam sprzeciw wobec leczenia jest agresywny w stosunku do Pani. Pani chłopak żyje w poczuciu "ja tak mam i nie będę tego zmieniał, bo każda forma leczenia mi nie odpowiada". A dlaczego Pani miałaby zbierać konsekwencje jego zaburzenia? Jedyną radą jaką mogłabym mieć dla Pani jest to, żeby zadbała Pani o siebie. Moim zdaniem to Pani powinna się zgłosić na psychoterapię do doświadczonego psychologa, pracującego w podeściu psychodynamicznym lub analitycznym. Psychoterapeuta pomógłby Pani zrozumieć dlaczego związała się Pani z tak trudnym człowiekiem i pozwala się Pani źle traktować. Dzięki temu procesowi powinna poczuć Pani potrzebę zmiany i zmieniać najpierw siebie, potem może jego. Może też wydarzyć się tak, że Pani zmieniając siebie stwierdzi, że nie chce bać się najbliższej osoby, jeżeli chłopak nic z tym nie zrobi być może podejmie Pani decyzje o rozstaniu. Życzę Pani owocnej pracy, proszę pomyśleć o sobie. Małgorzata Danielewicz