Natrętne myśli samobójcze i obniżony nastrój

Witam, Mam 18 lat i mam natrętne mysli samobójcze od 2-3 mies. do tego stopnia, ze budzę sie po pare razy w ciagu nocy pojawiają sie te mysli i nie moge potem juz normalnie zasnąć. Mam obniżony nastrój, nic mi sie nie chce, chodze na terapie, ale terapeutka powiedziała mi, ze musze do psychiatry. Czy to depresja ?

Trudno stawiać diagnozę i rozstrzygać czy ma Pani depresję czy nie bez realnego kontaktu z pacjentem. Ponieważ jest Pani w procesie terapii może Pani zadać pytanie swojej terapeutce. Sądzę że jej sugestia co do konsultacji psychiatrycznej jest słuszna zwłaszcza, że objawy trwają u Pani kilka miesięcy.

Opisane objawy mogą wskazywać depresję. Jeżeli psychoterapeuta stwierdza, że warto podjąć wspierającą terapię farmakologiczną to znaczy, że jest to całkiem dobry pomysł. Tym bardziej, że wsytępuje niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia. Namawiam do konsultacji lekarskiej. Pozdrawiam.

Witam serdecznie,
Obecna sytuacja, o której Pani opowiada wzbudza niepokój. Myśli samobójcze to nie jest błahostka, trzeba je jak najszybciej zniwelować. Warto skorzystać z pomocy psychologa/psychoterapeuty, aby miał możliwość pomóc Pani polepszyć swoje codzienne funkcjonowanie.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska

Witam Panią. Nie można postawić rzetelnej diagnozy bez przeprowadzenia osobistego wywiadu z Panią. Myślę też, że o diagnozie może Pani rozmawiać ze swoim terapeutą. Natomiast fakt, że terapeuta kieruje Panią do lekarza psychiatry jest niezwykle istotny. Ma Pani nasilone myśli samobójcze, kłopoty ze snem i bardzo dużo niepokoju. Psycholog, spotykając się z Panią raz, czy dwa razy w tygodniu nie jest w stanie szybko wyeliminować opisywanych objawów. Nie jest również w stanie zabezpieczyć tego, by Pani stan nie uległ pogorszeniu na skutek długo trwającego lęku oraz tego, żeby Pani nie zrobiła sobie krzywdy. Farmakoterapia (leki) działają szybciej, łagodzą dokuczliwe objawy i wtedy ma Pani czas na to, by z terapeutą pracować nad przyczynami Pani trudności.
Jeżeli terapeuta kieruje Panią do psychiatry, a Pani się do niego nie zgłasza, to niejako niszczy Pani pracę terapeuty, ale przede wszystkim własną pracę nad tym, by poczuć się lepiej.

Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl