Nie wzięłam tabletki w pierwszym dniu okresu. Co teraz mam zrobić?

Mam problem, ponieważ w pierwszym dniu okresu nie zażyłam tabletki antykoncepcyjnej, a to był pierwszy raz, kiedy miałam ją zażyć. Mam 19 lat i za parę dni wyjeżdżam z partnerem na wakacje. Nie wiem, czy dzisiaj mam brać tabletkę i czy jest ona tak samo skuteczna, jak gdybym brała ją w normalnym terminie. Bardzo proszę o szybką pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Niektórzy producenci douszczają rozpoczęcie stosowania tabletek pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu. W takiej sytuacji ochrona antykoncepcyjna nie jest od razu pełna - konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia (prezerwatyw) przez tydzień.