Obniżony nastrój, lęk i objawy somatyczne

Witam, od około 2 lat mam obniżony nastrój, lęki, objawy somatyczne oraz hipochondryczne. Zrobiłem test na depresję dostępny w internecie. Wynik to umiarkowana/ średnia depresja. Mam pytanie w sprawie leków SSRI. Czytałem w sieci, że nie wpływają one na podniesienie nastroju a na stabilizację. Nie chodzi mi o jakieś euforyczne doznania. Czy leki z grupy SSRI są skuteczne w leczeniu depresji? Psychoterapia niestety nie wchodzi w rachunę z powodu chronicznego braku czasu. Pozdrawiam zespół ABC!

Dzień dobry,

Żeby wiedzieć czy rzeczywiście ma Pan zab.depresyjne to niezbędna jest wizyta lekarska. I jeżeli takie będzie wskazanie, to lekarz psychiatra przepisze Panu odpowiednie leki p.depresyjne.

Witam,

w leczeniu depresji zaleca się, by równolegle z przyjmowaniem leków (jeśli lekarz uznał, że jest to konieczne) osoba z tego rodzaju trudnościami korzystała także z psychoterapii. Współczesne badania wyraźnie wskazują, że połączenie tych dwóch form terapii daje zdecydowanie lepsze długoterminowe rezultaty niż samo stosowanie farmakologii.
Jest możliwość, że mógłby Pan pokonać depresję bez leków, proszę pamiętać, że to rozwiązanie tylko z pozoru jest proste, gdyż wiąże się z szeregiem możliwych skutków ubocznych. Poza tym jest bardzo wątpliwe, by tylko przy pomocy leków uzyskał Pan oczekiwany efekt, prawdopodobnie będzie on doświadczany jedynie do momentu, gdy będzie Pan leki stosował.
Jeśli jest Pan osobą bardzo zajętą, być może rozwiązaniem dla Pana będzie skorzystanie z pomocy psychologicznej oferowanej online (skype, telefon)?

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel