Od jakich badań powinnam zacząć?

Dzień dobry, Od dłuższego czasu borykam się z problemami jelitowymi, zaostrzył mi się zespół jelita drażliwego (zdiagnozowany 15 lat temu) głównie przez nerwicę. Przyjmuję agomelatynę, zaostrzenie pojawiło się po zakończeniu 2-letniej terapii psychodynamicznej. Zaczęłam terapię i branie leków psychotropowych przez depresję i nerwicę. Początkowo brałam inny inhibitor, Escitalopram, ale przestałam odróżniać jawę od snu, stąd zmiana. Chciałabym pochylić się bardziej nad tym tematem, bo nie da się normalnie funkcjonować mając non stop biegunki, nie mogąc jeść niczego bez późniejszych problemów gastrycznych. Potrzebuję pomocy, nakierowania co powinnam zrobić i w jakiej kolejności najlepiej. Kilka szczegółów: Robiłam test z krwi na helikobaktera - negatywny. Poza ZJD myślałam o zbadaniu się pod kątem SIBO, przeszłam raz boreliozę. Zwykle pomagała mi kuracja Xifaxanem, średnio raz na pół roku, ale obecnie przy nerwicy jest to zamknięte koło nerwy w głowie > nerwy w jelitach. Jestem kłębkiem nerwów, co zdecydowanie nie pomaga. Przy każdym wyjściu z domu biorę loperamid, bo się boję, że znów mnie biegunka zaskoczy w najmniej spodziewanym momencie. Mój strach spotęgował fakt, że dwa miesiące temu nie zdążyłam dobiec do toalety. Mam po tym straszną traumę. Mój stan pogorszył się również po 2 lata diety wege. Przerwałam ją, bo zauważyłam jakie spustoszenie we mnie powodują fermentujące warzywa. Na mięsie jest zdecydowanie lepiej. Wiem, że wiele warzyw mi szkodzi, źle znoszę węglowodany, nie toleruję laktozy. Rozważałam też pasożyty lub inne nietolerancje pokarmowe, nie wiem od czego zacząć. Moje pomysły: - Test wodorowo-metanowy na SIBO - Badanie kału, ogólne albo pod kątem pasożytów może? - Badanie pod kątem celiakii - Jakieś inne badanie w stronę ZJD i wdrożenie leczenia? Czy mogę liczyć na nakierowanie mnie? Od czego powinnam zacząć? Od którego badania? Dodam, że w moim stanie gastroskopia/kolonoskopia odpadają, nie dałabym rady. Będę bardzo wdzięczna za wskazówki, bo pomysłów na ten temat jest sporo, ale nie wiem gdzie zacząć, a te wszystkie badania trochę kosztują.

Należy rozpocząć od wykluczenia najbardziej prawdopodobnej przyczyny, czyli od zmiany leczenia. Agomelatyna często powoduje biegunki i bóle brzucha. Myślę, że jej odstawienie rozwiąże problem.

ZJD to diagnoza z wykluczenia- można ją postawić po ostatecznym odrzuceniu innych przyczyn dolegliwości. Zakładając, że odstawienie leku nie spowoduje wycofania objawów, warto rozważyć wykonanie badań endoskopowych (można je wykonać w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym). Sugeruję wykonanie serologicznej diagnostyki w kierunku celiakii. Diagnostyka nietolerancji pokarmowych często skutkuje wynikami fałszywie ujemnymi, dlatego jestem zwolennikiem uważnej obserwacji. Warto wykluczyć z jadłospisu najczęściej uczulające pokarmy (jaja, białka mleka krowiego, zboża) i powoli włączać je do diety starając się zauważyć, czy dane produkty nie nasilają dolegliwości.

Dzień dobry,

najlepszym wyjściem w opisanej przez Pani objawów powinno zacząć od wizyty dobrego gastrologa wizyta stacjonarna który wykona podmiotowe i przedmiotowe badanie które pozwoli na ocenę wyboru odpowiedniej diagnostyki obrazowej oraz laboratoryjnej która pozwoli na odpowiednie leczenie.

Dobrze by było odwiedzić dietetyka klinicznego który również będzie pomocny w leczeniu żywieniowym.

Również wskazana konsultacja lekarza psychiatry aby ze swej strony zalecił odpowiednie leczenie farmakologiczne lub psychoterapię.

Oczywiście można rozważyć też medycyną naturalną która również jest pomocna w tym rozwiązaniu po diagnostyce.

Pozdrawiam