Okropne wzdęcia po wszystkim co zjem - czy to normalne?

Dzień dobry, zacznę od tego, że mam 15 lat i ostatnio dużo schudłam. Jadłam bardzo mało (jakieś 450 kcal dziennie), teraz jem już więcej, jestem na diecie 1500 kcal. Nie mam efektu jo jo, ciągle chudnę, ponieważ uważam i liczę kalorie. Kiedy wstaję rano mój brzuch jest płaski, widać nawet czasem kości, mam wtedy 70 cm w talii, natomiast kiedy tylko coś zjem, pojawiają się okropne wzdęcia, obwód w talii zwiększa się nawet o 5 cm! Najgorzej jest wieczorem, po całym dniu... Wtedy mój brzuch wygląda jak balon, jak bym była w ciąży!

Jeśli chodzi o to, co jem, to jem wszystko, tylko niskokaloryczne i w małych porcjach. Piję dużo mleka, jem owoce, warzywa i produkty z błonnikiem (miewam czasem zaparcia). Chciałam się dowiedzieć, czy te wzdęcia są normalne? Jak je zwalczyć? Nie lubię mieć wzdętego brzucha, ponieważ mój płaski brzuch to jedna z moich zalet i atutów figury... Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Najczęstszą przyczyną gromadzenia się gazów jelitowych jest połykanie nadmiaru powietrza podczas szybkiego jedzenia, picia czy odbywanej rozmowy w czasie posiłku. Innym powodem dokuczliwych wzdęć może też być także picie napojów gazowanych.

By im zapobiegać należy przestrzegać diety, zrezygnować z pokarmów, takich jak np.: fasola, groch, kapusta, kalafior oraz:
- spożywać jedzenie powoli, bez pośpiechu,
- dużo spacerować po posiłku,
- unikać czynności powodujących połykanie powietrza,
- unikać spożywania napojów gazowanych,
- pić herbatki ziołowe: np. kminek, koper włoski, mięta pieprzowa,
- unikać zdenerwowania, życia w biegu oraz zbyt dużego wysiłku.