Postanowiłam, że schudnę. Co dalej?

Jak mogę schudnąć skutecznie? Zrobię wszystko, co będzie konieczne. Mam 15 lat, mierzę 172 cm, ważę 71 kg. Mam podejrzewany przerost tarczycy. Co mogę zrobić, żeby skutecznie schudnąć do 1 września? Bardzo proszę o pomoc.
15 LAT ponad rok temu

Witam,

rozumiem Pani chęć posiadania szczuplejszego ciała, jednak stanowczo odradzam jakiegokolwiek czynności związane z odchudzaniem, stosowaniem diet czy głodówek, dopóki nie wyjaśni się sprawa z tarczycą. Dopiero po stwierdzeniu, czy przerost związany jest np. z niedoczynnością i po podjęciu odpowiedniego leczenia, może udać się Pani do dietetyka lub lekarza pediatry po poradę dietetyczną. Proszę mi wierzyć, że jest to k o n i e c z n e. Może również się okazać, że kuracja odchudzająca nie jest potrzebna, gdyż organizm poradzi sobie z nadwyżka kg wraz z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy.

Tymczasem proszę skupić swoje wysiłki na wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych, dzięki czemu będzie Pani łatwiej odchudzać się w czasie późniejszym, a teraz nie będzie Pani tyła.

W tym celu należy skupić się na dwóch frontach działania:
- aktywności fizycznej,
- żywieniu ograniczającym nadwyżki zbędnych kalorii.

Proponuję na początek całkowicie zrezygnować z:
- kolorowych napojów gazowanych,
- tłustych mięs i wędlin, serków topionych, ograniczyć ser żółty do 2-3 plasterków (a zastąpić chudymi mięsami i wędlinami, rybami, pastami z fasoli czy groszku, serem białym półtłustym),
-dań typu fast-food, chipsów, słonych przekąsek (krakersy, paluszki), słodyczy.

Ograniczyć należy również grube smarowanie pieczywa (zarówno masłem jak i margaryną), zabielanie zup śmietaną. Do surówki wystarczy dodatek małej łyżeczki oleju. Ciemne pieczywo, grube kasze to władcy wśród produktów zbożowych. Może Pani sobie pozwolić na 4 kromki chleba dziennie plus porcję kaszy/ryżu brązowego/ew.makaronu. Min. 500 gram warzyw to wcale niedużo, np. 3 pomidory. Niech właśnie one będą przegryzką w chwilach głodu.  Zalecam ograniczać owoce do 2 porcji (kawałek arbuza/brzoskwinia/jabłko/pomarańcza/szklanka drobnych owoców/dwie śliwki czy morele). Należy pamiętać o produktach mlecznych. Zamiast lodów czy słodyczy proszę wybierać owoce, koktajle z mlekiem, zamrożone owoce.

Proszę porównać swoje dotychczasowe nawyki z zaleceniami (http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci) i ewentualnie je zmienić.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Ula Bieniek