Problemy ze rzuceniem wagi ciała a ryzyko choroby tarczycy u mężczyzny

Czy mężczyźni mogą mieć problemy z tarczycą? Mój tato od lat nie może schudnąć, mimo, że oprócz stosowania diet, dużo pracuje fizycznie oraz jeździł na rowerze. Były chwilowe spadki wagi. Dodam jeszcze, że 3 miesiące temu stwierdzono boreliozę oraz podjęto leczenie bez wpływu na wagę. Martwię się, że może to wynikać z przyczyn niezależnych od niego.

Mgr Olga Wojtysiak Dietetyk, Kutno

Witam!

Mężczyźni mogą cierpieć na choroby tarczycy np. niedoczynność tarczycy, która może mieć wpływ na masę ciała. Najlepiej skontaktować się z lekarzem rodzinnym, aby wykonać odpowiednie badania.

Pozdrawiam,
Olga Wojtysiak

Aby wykluczyć czy problemy z tarczycą utrudniają chudnięcie należy zrobić badania:TSH, anty tpo i anty tg oraz USG tarczycy. Jeśli badania nie potwierdzą choroby może warto udać się do dietetyka, który ułoży plan diety dla taty? być może poprzednie nie do końca były dobrze zbilansowane i dlatego nie przyniosły oczekiwanego efektu?