Przeciwwskazania do ćwiczenia jogi

Jakie są przeciwwskazania do cwiczenia jogi?

Mgr Anna S Dietetyka

Joga jest jedną z najbezpieczniejszych form ruchu, jeśli oczywiście dostosujemy jej poziom do naszego doświadczenia. Zacznijmy od prostych ruchów, a nie od razu od zaawansowanych asan. Ćwiczenia te mogą być wykonywane przez każdego, jednak osoby z osteoporozą, skokami ciśnienia, podczas ciąży, po urazach kręgosłupa powinny być podczas tych ćwiczeń i każdych innych szczególnie uważne. Niektórzy nie ćwiczą też podczas miesiączki, choć łagodne ćwiczenia mogą ten ból ukoić. Do jogi powinno się przystępować ok 3 godziny po posiłku, aby obciążony żołądek nie przeszkadzał w skupieniu i prawidłowym wykonaniu poz. Pozdrawiam

1400 kcal na dobę to zdecydowanie za mało dla aktywnej trzynastolatki.
Sądzę, że córka próbuje się po prostu odchudzać, stąd pełna kontrola nad godzinami spożywanych posiłków. Jeśli chodzi o uzupełniane wartości odżywczych i nasycanie organizmu różnymi witaminami i skł. mineralnymi, to jest potrzeba zmienność diety. Jeśli córka od dłuższego czasu zajda ten sam zestaw-to nasyca organizm określonymi składnikami, zubożając w inne. Godzina spożycia ostatniego posiłku, powinna być dostosowana do godziny pójścia spać i ten posiłek powinien być spożyty na ok. 2,3 godziny przed odpoczynkiem nocnym. Nie zawsze godzina 18 jest więc odpowiednia na kolację. Myślę, że warto omówić to z córką i zaproponować spotkanie u dietetyka, który wyjaśni jej najprostsze mechanizmy działania naszego organizmu podczas odchudzania, by podeszła do sprawy racjonalnie i z pełnym przemyśleniem. Życzę owocnej pracy i pozdrawiam Panie.

Agata Zmorkowska Dietetyk, Poznań

Witam,
joga to jedna z najbezpieczniejszych form aktywności sportowej, którą można uprawiać w każdym wieku i niezależnie od stanu zdrowia.Ostrożność powinny jednak zachować osoby:

-mające problemy z równowagą;
-cierpiące na niekontrolowane skoki ciśnienia;
-chore na jaskrę;
-z zaawansowaną osteoporozą;
-w ciąży;
-ze sztucznymi stawami.
Nie oznacza to, że osoby te powinny zrezygnować z uprawiania jogi, a jedynie, że powinny to robić w sposób kontrolowany. Niekiedy konieczne jest zrezygnowanie z niektórych pozycji, szczególnie podczas ćwiczeń rozciągających.
Pozdrawiam, Agata Zmorkowska

Witam serdecznie
Jogę może praktykować każdy, ale przed przystąpieniem do ćwiczeń najlepiej powiedzieć nauczycielowi o swoich schorzeniach a on dobierze ćwiczenia tak, aby nie były dla nas bardzo obciążające.
Ostrożność w ćwiczeniach należy na pewno zachować jeżeli ma się niekontrolowane skoki ciśnienia tętniczego, problemy kostno-stawowe w bardzo zaawansowanej osteoporozie lub przy sztuczynych stawach oraz kobiety w zaawansowanej ciąży. Pozdrawiam.