Przerwanie stosowania tabletek antykoncepcyjnych a zachowanie działania antykoncepcyjnego

Witam! Na początku kwietnia lekarz ginekolog przepisał mi tabletki antykoncepcyjne Sylvie 20. Zaczęłam je stosować, tak jak zalecał lekarz, w pierwszy dzień miesiączki. Jednak po 4 dniach zaprzestałam brania tych tabletek. Dopiero potem na ulotce przeczytałam, że zaprzestanie ich brania może nastąpić dopiero po 7 dniach. Z dniem 11 sierpnia zaczęłam znowu je zażywać, jednakże zamierzam je brać teraz przez dłuższy okres czasu. Stąd moje pytanie. Czy zaprzestanie brania tych tabletek po 4 dniach mogło jakoś negatywnie wpłynąć na mój organizm? Czy to napoczęte pudełko mogę kontynuować? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Zaprzestanie brania tabletek, a następnie ponowne rozpoczęcie ich zażywania z pewnością nie pomogły Pani organizmowi przystosować się do nowej dla niego sytuacji, gdzie równowaga hormonalna jest modyfikowana przez sztuczne substancje. Może Pani doświadczyć pewnych objawów ubocznych, jak dodatkowych krwawień, plamień, bólów w podbrzuszu, bólów głowy etc. Ponadto ochrona antykoncepcyjna tabletek będzie działać dopiero w momencie wzięcia siedmiu tabletek z rzędu. Oczywiście ochrona antykoncepcyjna działa już w dniu wzięcia pierwszej tabletki w pierwszy dzień miesiączki, ale pod warunkiem, że później przyjmujemy je przez owe siedem dni. Jeśli tabletki rozpocznie Pani brać w inny dzień niż pierwszy dzień miesiączki, to ochrona działa dopiero po siedmiu dniach. Jeśli więc wcześniej, przed wybraniem owych siedmiu tabletek (do którego jak rozumiem jeszcze nie doszło), współżyła Pani lub będzie współżyć bez zabezpieczenia, to taka sytuacja może zakończyć się niechcianą ciążą. Pozdrawiam serdecznie!