Przewlekłe zaparcia, wzdęcia i bóle brzucha u 41-latki

Hello, Prosze o porade zaparcia to moj problem od lat.Wczasie ciazy odbylam kons gastrologiczna zazywalam Boldaloin plus dieta. Obecnie mimo trzeciego opakowania na czczo Colon C plus domowych sposobow jak miod, sliwki itp. wyprozniam sie raz na 5 dni lub nawet 12.Bole brzucha i wzdecia sa nie do zniesienia.Poinformowalam mojego lekarza o tym problemie gdyz zauwazylam obnizona macice ,ale mieszkam w Angli i odpowiedz mojego GP brzmiala to nic powaznigo.Dziekuje za porade

Witam!
Zaparcia mogą być powodowane przez wiele czynników, są to między innymi: niska aktywność fizyczna, dieta uboga w płyny i błonnik (znajdujący się w warzywach i produktach pełnoziarnistych tj.ryż brązowy, pieczywo razowe, makaron razowy, płatki owsiane). PRODUKTY ZAPIERAJĄCE, czyli produkty powodujące spadek perystaltyki jelit to:mocna herbata bez cukru, napar z suszonych czarnych jagód, czerwone wytrawne wino, kakao na wodzie (zawiera teobrominę, która mocno zapiera),tarte jabłko, marchew gotowana, czarne porzeczki, gruszki, borówki, banany, dynia (owoce i warzywa bogate w garbniki i pektyny), kisiele, żelatyna, galaretka, suchary. Wymienione produkty mogą wpływać na problemy z wypróżnianiem. Polecam spożywać produkty bogate w błonnik (produkty pełnoziarniste, otręby, warzywa), pić wystarczającą ilość płynów (szczególnie wody) oraz zadbać o zwiększoną aktywność fizyczną.
Po więcej porad zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska