Test na środek znieczulający przed skorzystaniem z pomocy stomatologicznej

Jestem uczulona na "chinolony", muszę skorzystać z pomocy stomatologicznej i chcę wykonać test na środek znieczulający, który chce zastosować lekarz, a jest to: "Ubistesin Forte". Mieszkam na Podkarpaciu. Gdzie mogę szybko wykonać odpowiedni test. Urszula S.

Chinolony to grupa syntetycznych chemioterapeutyków o aktywności bakteriobójczej. Charakteryzują się szerokim spektrum działania oraz bardzo dobrymi właściwościami kinetycznymi. Mechanizm działania opiera się na hamowaniu dwóch enzymów bakteryjnych – topoizomerazy IV i topoizomerazy II (gyrazy DNA) – co prowadzi do zaburzenia struktury DNA, zablokowania jego syntezy, a w efekcie do śmierci komórki.

Skład leku Ubistesin Forte jest następujący:

1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera; Substancje czynne:

Chlorowodorek artykainy (Articaini hydrochloridum) 40 mg

Chlorowodorek epinefryny (Epinephrini hydrochloridum) 0,012 mg (odpowiada 0,01 mg epinefryny) .

Zastosowanie u dzieci poniżej 4 lat jest przeciwwskazane. Ubistesin forte jest przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Ze względu na zawartość artykainy (środka znieczulającego) Ubistesinu forte nie wolno stosować w przypadkach:

- ustalonej nadwrażliwości na amidowe środki miejscowo znieczulające,

- ciężkie zaburzenia przewodzenia impulsów nerwowych i układu przewodzącego serca,

- nagłe zaostrzenie niewydolności serca (ostra niewydolność serca),

- ciężkiego niedociśnienia,

- pacjentów ze stwierdzonym niedoborem aktywności cholinoesterazy osocza,

- skaz krwotocznych-szczególnie w przypadku znieczulenia przewodowego,

- wstrzyknięć do obszarów objętych procesem zapalnym.

Ze względu na zawartość adrenaliny (epinefryny) jako środka zwężającego naczynia, Ubistesinu forte nie wolno stosować w przypadkach:

- Chorób serca, takich jak:

niestabilna dławica piersiowa,

ostatnio przebyty zawal mięśnia sercowego,

ostatnio przebyta operacja wszczepienia by-pasów tętnicy wieńcowej,

opornych na leczenie zaburzeń rytmu serca, częstoskurczu napadowego lub utrwalonej niemiarowości o dużej częstości,

nieleczonego lub niekontrolowanego ciężkiego nadciśnienia,

nieleczonej lub niekontrolowanej zastoinowcj niewydolności serca.

-jednoczesnego leczenia inhibitorami monoaminooksydazy (MAO) lub trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi (patrz pkt 4.5).

Ze względu na zawartość siarczanów Ubistesinu forte nie wolno stosować w przypadkach:

- nadwrażliwości na siarczany,

- ciężkiej astmy oskrzelowej.

Ubistesin forte może wywołać ostre reakcje alergiczne z objawami anafilaktycznymi (np. skurcz oskrzeli).

Nie widzę podstaw do wykonywania testów jeśli jest Pani tylko uczulona na "chinolony".