Usunięcie polipa podczas kolonoskopii a dalsze postępowanie

Witam, mam 33 lata, podczas kolanoskopii usunięto mi polipa o wym.4mm, w badaniu histopatologicznym wyszło, że był to Adenoma tubulare cum dysplasia mediocris gradus (low grade). Proszę o informację co mogę zrobić, by zmiana nie odrastała (jestem osoba niepalącą i niepijącą alkoholu, w rodzinie nikt nie miał podobnego schorzenia). Jaki tryb życia prowadzić, jaką dietę stosować, może jakieś zioła lub sulementy mi pomogą (lekarz nie przepisał mi żadnych leków)? Pozdrawiam

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

nie ma diet ani lekarstw, które mogłyby zapewnić, że polip nie będzie odrastał. W ramach profilaktyki raka jelita grubego zalecana jest dieta zawierająca dużo warzyw, zmniejszoną ilość tłuszczy i czerwonego mięsa. Natomiast nawet najzdrowsze odżywianie nie zapewni, że polipy nie pojawią się ponownie.

Zalecane jest wykonanie kontrolnej kolonoskopii w terminie do 2 lat.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko