W jaki sposób uzyskać prawidłową wagę ciała?

Witam. Mam 170cm wzrostu oraz 47kg wagi. Nie jestem anorektyczka, choc tak wygladam. Od malego jestem taka chuda. Mam wade serca(niedomykalnosc zastawki mitralnej), zespol Raynauda oraz wszelkie problemy z zoladkiem ( mialam nadzerki oraz przepukline przelyku) i nerwami. Co powinnam jesc, by masa doszla do prawidlowej wagi? Czy moge wzmocnic sie rowniez jakimis witaminami? Z gory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Proszę wykonać jeszcze badania na tarczycę aby wykluczyć nadczynność. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę pozbawione ważnych składników odżywczych. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy również spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Posiłki należy spożywać powoli i starannie przeżuwać każdy kęs. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinna być Pani na tzw bilansie dodatnim czyli spożywać więcej kalorii niż wskazuje Pani czynna przemiana materii. Posiłki powinny być pełnowartościowe i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk dietetyk

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Proszę rozaważyc włączenie do diety żywności medycznej typu Nutridrink odpowiedni do chorób przewodu pokarmowego. Pozdrawiam