Co oznaczają wyniki badań kręgosłupa?
Witam! Mam 55 lat i 35 lat pracy jako księgowa, w tym 18 lat pracy przy komputerze. 9 lat temu miałam problemy z kręgosłupem i lędźwiowym i szyjnym. 10 miesięcy leczenia, rehabilitacji, sanatorium i jakoś mi sie poprawiło. W tym roku wróciły bóle głowy z tyłu, zawroty głowy, szum w uszach, drętwienie barku i dłoni, nie mogę nieść zakupów ani torebki na ramieniu, ciągle jest mi niedobrze. Zrobiłam RTG kr.c i jest spłycenie lordozy szyjnej, zaostrzenie krawędzi trzonów kręgów, wysokość tarcz i trzonów zachowana. Dziś p. neurolog (inna niż 9 lat temu) stwierdziła, że nie mam żadnych zmian w kręgosłupie i niemożliwe, żebym miała takie objawy. Mam się dobrze prostować i nie nosić torby na ramieniu. A wynik rezonansu sprzed 9 lat to: zmiany zwyrodnieniowe krążków C3-Th1. Znacznego stopnia zmiany wytwórcze kostne wpuklające się do kanału na od. C3-C7.Na poziomie C4/C5 tylno-lewoboczna masywna wypuklina krążka m/k. Na wys. C5/C6 tylna centralna wypuklina krążka m/k wespół z osteofitem uciskająca na prawy korzeń nerw. Na wys. C6/C7 tylno lewoboczna przepuklina podwięzadłowa ze znacznym uciskiem na rdzeń kr. Bardzo proszę o jakąś odpowiedź, bo nie wiem co mam robić dalej, czuję się naprawdę źle. Dziękuję.

KOBIETA, 55 LAT ponad rok temu
Zdrowa żywność
Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.
Witam! Badanie RTG jest badaniem mniej czułym i dokładnym niż badanie MR. W związku z tym aby mówić o ewentualnych wskazaniach do operacji warto wykonać aktualne MR kręgosłupa, gdyż ewidentnie w poprzednim badaniu uwidoczniono istotne zmiany zwyrodnieniowe. Brak poprawy po wyczerpaniu możliwości leczenia zachowawczego wraz z wyraźnymi zmianami zwyrodnieniowymi może być wskazaniem do zabiegu operacyjnego. Proponuję porozmawiać o problemie z neurochirurgiem. Jeśli neurochirurg stwierdzi, że zmiany uwidocznione w aktualnym badaniu MR nie są wskazaniem do operacji to pozostaje leczenie zachowawcze (masaż, rehabilitacja, leki zwiotczające mięśnie szkieletowe i leki przeciwzapalne, przeciwbólowe). Zachęcam do konsultacji z neurochirurgiem. Pozdrawiam serdecznie!