Wrażenie nierealności otoczenia a depresja

Witam, mam 19 lat, od miesiąca cierpiałem na wiele bólów, głównie brzucha. Od tygodnia przestało, ale mam wrażenie problemów z głową. Lekarz zdiagnozował depresję, ale po wizycie u innego, ten powiedział ze problemy są od brzucha. Kontaktuję się z psychologiem, ale mam wrażenie braku poprawy. Od jakiegoś czasu spadła mi radość z źycia, mam wrażenie nierealności otoczenia, siebie, towarzyszy mi niepokój. Boję się że mam chorobę psychiczną. Prowadzę siedzący tryb źycia. Nie umiem się uspokoić...

Objawy somatyzacyjne ( w tym bólowe) mogą pojawiać się w zaburzeniach depresyjnych i nerwicowych. Najpierw jednak należy wykluczyć inne (somatyczne) podłoże choroby. Zachęcam do dalszej diagnostyki oraz współpracy z psychologiem. W procesie psychoterapii zmiana, zrozumienie emocjonalnych przyczyn objawów często potrzebuje czasu. Warto cierpliwie i w sposób zaangażowany pracować nad sobą.

Dzień dobry,

Najlepiej jak - o swoich wątpliwościach, pytaniach - porozmawia Pan zarówno ze swoim lekarzem prowadzącym oraz psychologiem, ponieważ to oni znają Pana osobiście i Pana historię leczenia.

Witam Pana. Po przeczytaniu tego co Pan napisał pierwszą kwestią na którą chciałbym zwrócić uwagę to diagnoza. Napisał Pan, że jeden lekarz rozpoznał depresję a drugi uważa, że Pana objawy biorą się "od brzucha". Kluczową kwestią jest jednak czy diagnozę stawiał lekarz specjalista psychiatra. Inną ważną kwestią jest wykluczenie źródeł somatycznych Pana objawów. Dopiero wtedy można szukać przyczyn po stronie psychologicznej. Do tego służą badania na które może Pan być skierowany przez lekarza. Takie diagnozowanie nie jest łatwe ponieważ nasze ciało i psychika są bardzo ze sobą powiązane. W procesie diagnostycznym powinien być (przy Pana pomocy) przeprowadzony dokładny wywiad. Czasami za takimi utrzymującymi się, nasilającymi bólami w różnych okolicach stoją konkretne wydarzenia, które mają charakter traumatyczny. To co piszę to oczywiście hipoteza, którą należałoby sprawdzić. Na bóle różnego rodzaju cierpi bardzo wiele osób (nazywa się to Fibromialgia), które doświadczyły traumy i typowe leczenie objawowe nie daje poprawy. Tak więc kluczową kwestią jest diagnoza. Pomocny w przeprowadzeniu wywiadu może być wspomniany przez Pana psycholog. Gdyby się okazało, że cierpi Pan na objawy potraumatyczne wówczas będzie potrzebny specjalista od leczenia traumy. Pozdrawiam Pana