Wstydzę się chodzić do szkoły: chcę schudnąć, by poczuć się znów atrakcyjna

Witam. Mam 14 lat, 161 cm wzrostu i ważę 50 kg. Przez moją wagę wstydzę się chodzić do szkoły. W szóstej klasie ważyłam 45 kg przy wzroście 157 cm, więc na wakacjach zaczęłam się odchudzać, ponieważ na następny rok szłam do pierwszej gimnazjum i chciałam dobrze wyglądać, bo to nowa klasa, dużo nowych osób itd. Rzeczywiście schudłam. Na początku roku szkolnego ważyłam 40 kg mając 161 cm wzrostu. Z czasem dawne kilogramy wróciły.

Na początku utrzymywałam swoją wagę przez ok. 2,5 miesiąca, ale było coraz więcej nauki, byłam niewyspana i przez ten brak czasu zaniedbywałam zdrowe odżywianie. Wychodziłam do szkoły bez śniadania i tam bez jedzenia przetrzymywałam 7 godzin. Gdy wracałam do domu byłam taka głodna, że nawet przed snem jadłam i tak doszło do 50 kilogramów. Teraz wstydzę się chodzić do szkoły, bo wiem, że nie będę się podobać chłopakom. Na początku roku paru prosiło mnie o chodzenie, a teraz po prostu wstydzę się, bo wiem, że ich tam spotkam. Jak przechodzę przez korytarz z koleżankami to dopadają mnie myśli, że wszyscy się na mnie patrzą z przymrużeniem oka.

Ostatnio coraz częściej zostaję w domu i nigdzie nie wychodzę. Mamie mówię, że się źle czuję, bo boję się jej powiedzieć, że nie chcę chodzić do szkoły ze względu na moją wagę. Ona mi ciągle mówi, że jestem chuda jak ołówek i nie powinnam się odchudzać, bo wyląduje w szpitalu, ale ja wiem, że ona tylko tak mówi, żeby mnie nie zranić, bo widzę jak jest naprawdę. Ostatnio już nie mogłam z tym wytrzymać i stosowałam głodówki, chociaż wiem, że to nie jest rozwiązanie. Nie wiem już co robić. Proszę o pomoc.

Witam,

Twoja masa ciała jest prawidłowa i naprawdę nie powinnaś się odchudzać! Powinnaś powiedzieć mamie co Cię martwi i razem powinniście wybrać się do psychologa, ponieważ z nadmiernym odchudzaniem nie ma żartów, może być bardzo niebezpieczne. Jesteś w wieku dojrzewania i potrzebujesz wszystkich składników odżywczych, aby prawidłowo rosnąć i się odżywiać.

Na początku jednak chciałam Cię przestrzec przed stosowaniem diet redukcyjnych (diet cud) takich jak dieta 1000 kcal czy inne równie niskokaloryczne i niezróżnicowane. Są to diety, które nadmiernie ograniczają podaż kalorii, a organizm musi bronić się przed głodem. Robi to magazynując tłuszcz. Tak więc mimo iż dostarczasz mało energii, szybko chudniesz i równie szybko powracasz do dawnej wagi, a nawet ją znacznie przekraczasz. Mija to się z celem i przede wszystkim jest niekorzystne dla Twojego zdrowia.

Na początek zapoznaj się z zasadami zdrowego odżywiania i stosuj się do nich, a nie będziesz miała w przyszłości problemów z nadwagą. Postaraj się zaakceptować swój wygląd, bo jesteś szczupłą dziewczyną i masa ciała nie powinna być centrum Twoich zainteresowań.

Powodzenia i pozdrawiam.