Wybuchy płaczu, zmienny nastrój - co robić?

Od dłuższego czasu (jakiś rok, półtora) mam huśtawkę nastroju, w jednej chwili potrafię cieszyć się jakimś drobiazgiem, jak widokiem dziecka, czy czerwienią liści w parku, a po chwili wybucham płaczem. Najgorsze jest to, że nie potrafię tego kontrolować, potrafię zacząć płakać siedząc w tramwaju czy stojąc w kolejce.

Czasami faktycznie ma to jakąś przyczynę, ale najczęściej po prostu patrzę na Pałac Kultury czy sięgam po ser i nagle łzy stają mi w oczach i nie mogę się opanować. Poza tym cały mam napady smutku, czuję się głupia i niepotrzebna, myślę, że lepiej byłoby po prostu nie istnieć. I cały czas się boję, wszystkiego i wszystkich. Boje się, że coś jest ze mną nie tak, z tego co wiem mój ojciec leczył się w zakładzie psychiatrycznym, chyba na schizofrenię, i to jest jeden z moich lęków.

Właśnie skończyłam studia, szukam pracy, więc to może być powodem poczucia beznadziei, ale ostatnie pół roku było dla mnie faktycznie dobre, a ja mimo tego nie potrafię się cieszyć osiągnięciami.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Płaczliwość, narastające napięcie, nieokreślony niepokój, obniżona samoocena mogą wskazywać na depresję. Apatia jeden z kluczowych jej objawów, powoduje, że dotychczasowe pasje i zainteresowania wydają sie bezwartościowe, zdolność do odczuwania przyjemności i satysfakcji jest znacznie zmniejszona. W tym stanie niewiele rzeczy poprawia nastrój - depresyjny nastrój ma tendencję do zalegania.

Nieleczona depresja ulega nasileniu, a jej czas trwania to wówczas ok. pół roku. Jednym z czynników wyzwalajacych depresję są różnego rodzaju doświadczenia straty, a zakończenie studiów można w ten sposób postrzegać.

W tej sytuacji polecałabym Pani konsultację u lekarza psychiatry.
Pogorszenie nastroju może niekorzystnie wpływać np. na Pani możliwości zdobycia pracy.
Wiecej na temat mozliwości leczenia depresji może Pani przeczytać w naszym serwisie abcdepresja,

http://portal.abczdrowie.pl/czy-to-juz-depresja, http://portal.abczdrowie.pl/testy-na-depresje
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-depresji

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia!