Wyniki badania hormonów tarczycy i w kierunku boreliozy

Czy mam niedoczynność tarczycy? TSH 2.312 mIU/l FT3 4.04 pmol/l FT4 11.11 pmol/l Mam anemię, podwyższony cholesterol całkowity i ch. LDL, OB 2. Jestem cały czas zmęczona, przytyłam 20k w 4 lata, potem przestałam ćwiczyć, następnie spacerować, sprzątać, robić zakupy. Leczę się na depresję, zaburzenia osobowości i lęki. Mam też wynik z boreliozy IGg 31,84RU/ml. To niedoczynność tarczycy czy borelioza? Czy może być jedno i drugie?

Dobry wieczór,

Biorąc pod uwagę wyniki badań hormonalnych, to nie można u Pani stwierdzić niedoczynności tarczycy. Wzrost masy ciała może poniekąd wynikać z leków, które Pani stosuje celem walki z depresją i lękami - niektóre z tych leków zwiększają apetyt, a przez to wpływają na wzrost masy ciała. Proszę sprawdzić ulotki leków. Jeśli chodzi o wyniki IgG w kierunku Boreliozy, to niestety miała Pani jakiś czas temu kontakt z kleszczem, który był nosicielem choroby. Proszę skontaktować się z lekarzem, aby wdrożył odpowiednie leczenie. Warto również rozważyć wizytę u dobrego psychologa, to czasami bardziej skuteczne, niż farmakoterapia.

Dobry wieczór,

Powinna zgłosić się Pani do lekarza, zdrowie najważniejsze. Nie wykluczone, że wymienione przez Panią objawy mogą wynikać ze zbyt dużej dawki tyreostatyku i przejścia nadczynności w niedoczynność wywołaną metizolem. Proszę oznaczyć sobie TSH, fT3 i fT4. Jeśli chodzi o zmiany guzkowe, to proszę się zapytać, czy nie ma wskazań do biopsji. Przed postawieniem diagnozy, warto byłoby Panią zbadać.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz