Wyniki badania PET po resekcji odbytnicy

Witam, proszę o analizę wyników badań PET. Najpierw trochę historii celem objaśnienia. W lipcu 2008r. Tata miał resekcję odbytnicy w związku z rozpoznaniem nowotworu złośliwego odbytnicy. Przez rok po operacji nosił worek stomijny w związku z rozszczelnieniem w miejscu usunięcia (w sumie usunięto ok. 20 cm jelita) zaraz po operacji. Przerzutów ani w węzłach, ani w innych organach nie stwierdzono. Jeżeli chodzi o guza to był to chyba T2 (naciekał do podsurowicówki, ale nie przekraczał ściany jelita). Zastosowano chemio- i radioterapię (zastrzyki 6 serii tygodniowych co 4 tygodnie, z przerwą 3 tyg. po każdej serii oraz 5 tygodni radioterapii non stop, w czasie radioterapii podawano też chemię z godnie z harmonogramem). Problemem po operacji i leczeniu było jedynie nieregularne wypróżnianie (biegunki na przemian z zatwardzeniami) i nadmierna produkcja gazów. Wszystkie kontrole po leczeniu w porządku, aż do września 2011. Wtedy w TK i kolonoskopii stwierdzono przetokę okołoodbytniczą i skierowano na badanie aparatem PET. Marker po operacji w normie, aczkolwiek z tendencja wzrostową, w listopadzie wynosił 5,1. Inne wyniki prawie wzorcowe, zarówno krwi, jak i usg czy TK, oprócz tej przetoki.

Poniżej wyniki badania PET: badanie FUSION PET (PET/CT): badanie wykonano na aparacie Biograph 6 (PET/CT) po podaniu 450 MBq{18F} 2-FDG przy poziomie glukozy we krwi 90 mg% ROZPOZNANIE KLINICZNIE: Rak odbytnicy - po leczeniu CEL BADANIA: badanie wykonano w celu : oceny aktualnego stanu - podejrzenie rozsiewu choroby. ZOBRAZOWANO: TWARZOCZASZKA I SZYJA: Obraz PET w normie. Węzły chłonne szyi w CT w normie . KLATKA PIERSIOWA Obraz PET w normie. Węzły chłonne śródpiersia, wnęk płuc i pach w normie (w obrazie CT). JAMA BRZUSZNA I MIEDNICA Rozlany wzrost metabolizmu w dystalnym odcinku jelita grubego (widoczne przewężenie) - SUv do 7.6 . W prawym płacie wątroby, do tyłu od loży pęcherzyka żółciowego, widoczny obszar patologicznego metabolizmu (zlewające się ogniska ?) - wym 49 x 29 x 44 mm i SUV 9.5 . Poza tym obraz PET w normie. Węzły przestrzeni zaotrzewnej i pachwinowe niepowiększone (w CT). UKŁAD KOSTNY Obraz PET w zakresie objętym badaniem w normie. W CT widoczne zmiany zwyrodnieniowe w odcinkach Th i L kręgosłupa. WNIOSKI: Obraz PET zmian wątrobowych typowy dla procesu nowotworowego. Zmiana w jelicie grubym do oceny endoskopowej.

Proszę o analizę opisu tego badania i jakie mogą być dalsze kroki, jakie jest rokowanie, czy oznacza to przerzut na wątrobę, czy przewlekły stan zapalny w związku z przetoką może mięć wpływ na wynik dotyczący jelita? Z góry dziękuję!

Zmiana widoczna w zakresie końcowego odcinka jelita grubego może być podejrzana o wznowę nowotworową, ale skoro w czasie kolonoskopii nie wykryto ewidentnego guza, pobrano wycinki i nie stwierdzono nowotworu to zapewne nie jest to wznowa. Oczywiście stan zapalny z przetoki okołoodbytniczej (zwiększony metabolizm) może właśnie wzmacniać sygnał w PET co zaburza dokładną ocenę co do możliwości wznowy nowotworu. Bardziej podejrzana o proces nowotworowy (prawdopodobnie przerzut) jest zmiana w wątrobie, która na pewno może wymagać pogłębienia diagnostyki (np. o wykonanie rezonansu magnetycznego). Oczywiście analizą wyniku powinien zająć się onkolog i to on powinien ostatecznie podjąć decyzję, co do dalszego sposobu postępowania.