Wzdęcia i biegunki na zmianę u 90-letniej kobiety

Witam,90-letnia babcia od miesiąca ma na zmianę biegunki i wzdęcia. Ma rozrusznik i bierze dużą ilość leków. Całe życie jadła mięso i ciężkie tłuste potrawy. Uwielbia cukier i słodycze. Mimo wprowadzenia diety lekkostrawnej za zmianę biegunka-wzdęcie. Staramy się gotować lekko, nie smażyć, blendować.Babcia natomiast jest trudna i nie chce się stosować do diety.Je dużo jogurtów,owoców,słodyczy, podjada wędliny. Jak jej pomóc?

Biegunki mogą wystąpić w przypadku małej ilości błonnika w diecie, wzdęcia przy spożywaniu produktów wzymających, do których zaliczamy rośliny kapustne (kalafior, brokuł, brukselka, kalarepa, kapusta) oraz rośliny stączkowe, chleb pełnoziarnisty. Proponuję wprowadzić suplement diety - synbiotyk. Zawiera dobre bakterie z odpowiednią dla nich odżywką. Obecne dolegliwości mogą być związane z zaburzeniami flory bakteryjnej jelita grubego, a nawet ze schorzeniem tzw. jelito wrażliwe. Synbiotyk można podawać cały czas. Warto piec mięso z przeznaczeniem na kanapki. Nadmiar słodyczy zakwasza organizm i sprzyja kandidozie (grzybicy). Można sprawdzić czy organizm jest zakwaszony na podstawie pH moczu. Najlepsze, to 6,8-7,2. Im mniej tym organizm jest bardzeij zakwaszony. Należy zadbać o dostarczanie produktów zasadotwórczych. Zalczamy do nich warzywa i owoce. Są one również źródłem błonnika. W przypadku zakwaszenia można zastosować dpowiedni preparat - do kupenia w aptece. To co wzdyma i jest dokuczliwe, trzeba wyeliminować z diety.