Wzwc a przeszczep szpiku

Bardzo proszę  odpowiedzieć mi na pytanie. Mój syn choruje na ostrą białaczkę szpiku, podczas pobytu w klinice został zarażony wirusem wzwc . Czy w jego przypadku może być wykonany przeszczep szpiku? Bardzo proszę o odpowiedz syn ma 33 lata jest po 4 chemi i obecnie ma całkowitą reemisje. Czekam z niecierpliwością na odpowiedz.

ponad rok temu

Szanowna Pani,
Decyzja o przeszczepie szpiku jako o procedurze związanej z wysokim ryzykiem, podejmowana jest podczas konsylium lekarskiego na podstawie wszystkich dostępnych informacji i badań. Zakażenie wirusem C jest z pewnością czynnikiem silnie obciążającym, aczkolwiek przy braku cech uszkodzenia wątroby i młodym wieku, wykonanie przeszczepu jest możliwe. Przeszczep u osoby z WZW C wymaga szczególnej ostrożności i stosowania dodatkowo leków przeciwwirusowych, mających na celu ochronę przed zmasowanym atakiem wirusa podczas okresu okołoprzeszczepowego, kiedy organizm pozbawiony jest odporności. Niestety obecność wirusa C wiąże się także z wyższym odsetkiem powikłań po przeszczepie. Życzę dużo siły w walce z chorobą syna i jestem przekonana, że lekarze podejmą jak najlepszą decyzję w tej trudnej sytuacji.