Szafran - właściwości antydepresyjne, zastosowanie, cena

Szafran to najdroższa i najszlachetniejsza przyprawa świata. Jego uprawa jest pracochłonna i wymaga dużo cierpliwości - szafran zbiera się ręcznie z pręcików krokusa purpurowego, uprawianego w pasie od Morza Śródziemnego, przez Iran, aż po Indie. Żółtopomarańczowy proszek wykazuje silne działanie antydepresyjne - to nowe odkrycie medyczne. Szafran stanowi alternatywę dla stosowanych dotąd preparatów na bazie dziurawca. Działanie szafranu polega na podwyższeniu stężenia serotoniny i dopaminy, co powoduje zwiększone poczucie szczęścia i poprawę nastroju.

Zobacz film: "Leczenie depresji"

spis treści

1. Szafran - właściwości antydepresyjne

Szafran jako środek antydepresyjny znany był już w starożytności, ale dopiero niedawne badania kliniczne potwierdziły jego skuteczność. W trzech pilotażowych analizach wykazano, że stosowanie szafranu wpływa na zwiększenie stężenia neuroprzekaźników: serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym.

Szafran ma działanie zbliżone do syntetycznych antydepresantów: fluoksetyny i imipraminy. Szafran doprowadza do poprawy nastroju i pomaga w utrzymaniu równowagi emocjonalnej.

Dopamina jest zwana "hormonem szczęścia" i w sposób naturalny wydziela się w ludzkim organizmie w różnych sytuacjach - pod wpływem bodźców uczuciowych, ale też kiedy np. uprawiamy sport, pod wpływem używek, takich jak papierosy, alkohol, ale również na skutek jedzenia niektórych produktów. Trwa to tylko chwilę, później nasze poczucie nastroju gwałtownie się obniża, co powoduje również obniżenie kondycji psychicznej.

2. Szafran - zastosowanie

Szafran oprócz działania przeciwdepresyjnego wpływa na objawy napięcia przedmiesiączkowego. Stosowanie szafranu łagodzi m.in. przedłużający się stan złego samopoczucia psychicznego. Z badań wynika, że 75 proc. kobiet cierpiących na PMS w wieku 20-45 lat po zażyciu szafranu zdeklarowało poprawę swego samopoczucia.

Pokarmy szczęścia. Jedzenie, które poprawia nastrój
Pokarmy szczęścia. Jedzenie, które poprawia nastrój [6 zdjęć]

Jedna z najdroższych przypraw na świecie skutecznie poprawia nastrój. Wykazali to irańscy naukowcy, którzy...

zobacz galerię

Oprócz działania antydepresyjnego, szafran ma działanie antynowotworowe, antybakteryjne oraz hamuje rozwój wolnych rodników, dzięki czemu szafran ma właściwości odmładzające. Szafran zalecany jest często jako wspomagające lekarstwo na takie choroby jak  przewlekła obturacyjna choroba płuc, reumatyzm, migrena, bóle głowy. Od dawna szafran był stosowany jako środek przeciwskurczowy, wspomagający trawienie, zwiększający apetyt oraz poprawiający nastrój.

Wykorzystanie szafranu jest szerokie. Buddyjscy mnisi, od wieków wykorzystywali go do barwienia szat. Choć badania naukowe udowodniły, że szafran posiada właściwości poprawiające nastrój, jednak należy pamiętać, że jako lek ziołowy posiada też skutki uboczne i nie może być stosowany w pewnych sytuacjach. Szafran przyjmowany w dużych dawkach może zwiększyć ryzyko poronienia, dlatego szafranu nie mogą spożywać kobiety w ciąży bez konsultacji z lekarzem.

Nie zaleca się również stosowania szafranu u dzieci, gdyż jak na razie brak jakichkolwiek informacji odnośnie bezpiecznych dawek i skutków regularnego stosowania go u najmłodszych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Szafran ma przede wszystkim zastosowanie w kuchni. W sieci można znaleźć wiele przepisów z szafranem. Jednak szafran w przepisach nadaje jedynie aromat daniom. Ponadto należy bardzo ostrożnie podchodzić do ilości szafranu w przepisach, ponieważ za dużo szafranu może zepsuć danie.

Dania z szafranem są uważane za coś luksusowego. Jednak potrawy z szafranem należy przyrządzać bardzo ostrożnie. Mało kto wie, że jeśli przesadzimy z szafranem może to być groźne dla naszego zdrowia. Jeśli w naszym daniu z szafranem znajdzie się 20 g dawka tej przyprawy, zjedzenie całego posiłku z szafranem może doprowadzić do śmierci.

3. Szafran - cena

  Szafran jest powszechnie znany jako najdroższa przyprawa świata. Jednak jak każda przyprawa również szafran cenę może mieć różną. Cena szafranu zależy od jego jakości, dlatego za najwyższej jakości szafran cena może osiągnąć nawet 30 tysięcy złotych za kilogram. W przypadku szafranu cena nie jest jednak tak istotna, ponieważ przyprawy stosuje się bardzo mało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

4. Szafran - kalorie i wartości odżywcze

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 1 g (1 łyżeczka)
Wartość energetyczna 310 kcal 2,17 kcal
Białko 11,43 g 0,08 g
Węglowodany 65,4 g 0,46 g
Cukier 0 g 0 g
Błonnik 3,90 g 0,03 g
Tłuszcz 5,85 g 0,04 g
Tłuszcze nasycone 1,59 g 0,01 g
Tłuszcze jednonienasycone 0,43 g 0,00 g
Tłuszcze wielonienasycone 2,07 g 0,01 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 80,8 mg 0,57 mg
Szafran - właściwości antydepresyjne, zastosowanie, cena
Szafran - właściwości antydepresyjne, zastosowanie, cena (Shutterstock)

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy