Ból piersi przy dotyku

Witam, mam 22 lata. Od niedługiego czasu przy dotyku pobolewają mnie piersi, lewa pierś bardziej. Boję się iść do lekarza. Nie wyczuwam w piersiach żadnych guzków. Bolą mnie przy dotyku z naciskiem. Co to może być?

Witam serdecznie!

Bolesność okolic piersi to częsta przypadłość kobiet. Zazwyczaj nie wiąże się z żadnym groźnym schorzeniem, natomiast bez wizyty u lekarza trudno będzie Pani pomóc.

Bolesność piersi może wynikać z nadwrażliwości skóry piersi (nerwoból, konsekwencja noszenia niewygodnej, zbyt ciasnej bielizny lub ubrania), może także wynikać z zaburzeń hormonalnych (i tu ważne jest to jak wyglądają u pani miesiączki, czy są regularne, jak długo trwają krwawienia). Im bardziej pojawianie się miesiączek odbiega od ustalonego schematu, tym większe prawdopodobieństwo zaburzeń hormonalnych, które można leczyć zażywając leki dobrane odpowiednio przez lekarza.

Bolesność piersi może być też związana z nieodpowiednią dietą, paleniem tytoniu oraz piciem mocnej kawy. Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych, przyjmować preparaty oleju rybnego lub oleju z wiesiołka.

Polecam wizytę u ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!