Bulimia - czy mogę być dawcą szpiku kostnego?

Jestem 20 letnią kobietą. Podjęłam decyzję o zarejestrowaniu się jako dawca szpiku kostnego. Problem tkwi w tym, że przez 5 lat chorowałam na bulimię. Zerwanie z tym było okropnie ciężkie, ale pewnego pięknego dnia po prostu postanowiłam skończyć z tym i nie wymiotuję od 7 miesięcy. Nie czuję żadnych negatywnych objawów. Czy dawna bulimia może być przeciwwskazaniem?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Aby zostać dawcą szpiku trzeba spełnić następujące wymagania:
1. Być osobą pomiędzy 18. a 50. rokiem życia.
2. Być osobą odpowiedzialną i świadomą możliwości poproszenia o oddanie szpiku.
3. Spełniać wymagania dotyczące oddawania krwi.
Ponadto dawcę szpiku na stałe dyskwalifikują:
- zakażenie wirusem HIV (lub przynależność do grupy zwiększonego ryzyka zakażenia tym wirusem),
- obecność antygenu HBs, przeciwciał anty HCV przy obecności HCV RNA (obecność przeciwciał HBc oraz przebyte zakażenie wirusem typu A są akceptowalne),
- aktywna gruźlica w okresie minionych 5 lat,
- cukrzyca – jeśli wymaga podawania leków p/cukrzycowych,
- aktywna astma wymagająca podawania leków (jeśli kandydat nie miał napadu astmy przez ostatnie 5 lat i nie pobiera leków to może być zakwalifikowany),
- przebyty zawał serca, zabiegi naczyniowe na sercu (pomostowanie) i inne schorzenia wymagające ciągłego podawania leków (wypadanie płatka zastawki dwudzielnej, zaburzenia rytmu nie wymagające leczenia są akceptowalne),
- epilepsja (jeżeli pacjent pobiera leki p/padaczkowe i w ciągu minionego roku nie wystąpił więcej niż jeden napad to dawca może być zakwalifikowany),
- nadciśnienie – (jeżeli jest utrzymywane na prawidłowym poziomie przez leki to kandydat może być zaakceptowany),
- ciążaciąża i laktacja bezwzględnie dyskwalifikuje dawcę (czasowo),
- łuszczyca,
- tatuaż(jeżeli upłynął co najmniej rok od jego wykonania, tatuaż nie jest przeciwwskazaniem),
- stosowanie leków hormonalnychwymaga konsultacji z lekarzem Poradni Przeszczepowej (leki antykoncepcyjne nie są przeszkodą).
Jak Pani widzi, bulimia w wywiadzie nie jest przeszkodą. Musi Pani jednak pamiętać, że kwalifikacja Pani jako dawcy wymaga ogólnie pojętego dobrego zdrowia i brak powikłań po bulimii.