Co jeszcze może być powodem braku okresu?

Regularnie uprawiam seks z moim chłopakiem. Zabezpieczamy się prezerwatywą (nigdy nie pękła, nie zsunęła się, zawsze tego pilnujemy) nigdy nie dochodzi w środku i unikamy współżycia w dni płodne. Do tej pory moje cykle wahały się pomiędzy 30-33 dni. Tym razem jednak mamy 35 dzień cyklu, a okresu nie ma. Mam lekkie wzdęcie, ale nic nie zapowiada żeby okres miał nastąpić. Zaczęłam się mocno stresować i panikować, dostałam biegunki, mam coś w rodzaju zgagi i robi mi się niedobrze. Nie wiem czy jest to efekt stresu czy ciąży. Dodam że na początku miesiąca miałam infekcje intymną po wyjeździe do lasu która spowodowała jednodniowe plamienie. Bardzo się boje że jestem w ciąży i nie mogę racjonalnie myśleć. Analizuje każde współżycie i nie widzę opcji aby w trakcie któregoś doszło do zapłodnienia. Nie umiem jednak przetłumaczyć sobie tego że okresu nie ma. Proszę o pomoc
KOBIETA, 19 LAT 11 miesięcy temu

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

na cykl miesiączkowy wpływa wiele czynników, dlatego nie zawsze okres pojawia się w wyznaczonym terminie. Kilkudniowe wahania raczej nie są powodem do niepokoju i mogą być wynikiem sytuacji stresowej lub infekcji, która miała miejsce w danym cyklu miesiączkowym.

Jeśli do tej pory nie pojawiła się u Pani menstruacja, to konieczna jest wizyta u ginekologa oraz wykonanie testu ciążowego z moczu lub krwi. Jeśli natomiast okres przyszedł w późniejszym terminie, to najprawdopodobniej był on związany z silnym stresem, który Pani odczuwała.

Najczęstsze przyczyny spóźniającej menstruacji opisaliśmy w artykule, który umieszczamy poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.