Co oznaczają takie bulgotania w brzuchu?

Witam. Mam pytanie. Od około 3 lat męczą mnie wzdęcia, gazy, przelewanie w jelitach. W czerwcu pojawił sie inny objaw, ponieważ zaczęło mi się ciągle odbijać ( puste odbijanie) poszłam do lekarza i otrzymałam mesopral i xifaxan po tych lekach odbijanie zniknęło, ale ostatnio zaczęłam się niezdrowo odżywiać i znowu zaczęło mi się odbijać i bulgotac w brzuchu. Strasznie mnie to męczy a mam 18 lat. Czy jest możliwe że mam zespół jelita drazliwego? Mój tata miał podobno objawy i lekarze u niego właśnie zespół jelita stwierdzili.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Rzeczywiście, jest Pani bardzo młodą osobą, ale obecny styl życia – niezdrowe jedzenie, pośpiech, stres – wpływa destrukcyjnie na ludzi w każdym wieku. Jak sama Pani zauważyła, nawet leki nie przyniosą trwałej poprawy, dopóki nie zmieni się całego stylu życia na zdrowszy, a w przypadku problemów z układem pokarmowym, przede wszystkim sposobu odżywiania.

Pani objawy mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego. Ale zamiast leczenia objawowego warto poszukać przyczyny głębiej i wykluczyć celiakię (czyli alergię na gluten) oraz inne alergie i nietolerancje pokarmowe, przede wszystkim: laktozy, jajek, fruktozy. Niestety, nie są to badania refundowane przez NFZ, ale w Pani młodym wieku warto je wykonać. Być może szkodzi Pani jakaś konkretna grupa produktów (np. nabiał) i stąd takie dolegliwości, a ich wyeliminowanie przyniesie poprawę.

Drugą przyczyną Pani problemów mogą być zaburzenia flory bakteryjnej jelit (tzw. dysbioza jelit, SIBO). Jeśli tak jest, to poprawę przyniesie porządna i trwająca minimum kilka tygodni probiotykoterapia.

Dokuczające Pani odbijanie się, a więc objawy choroby refleksowej przełyku wymaga przede wszystkim wyeliminowania z diety wszystkiego, co powoduje objawy. Ważny jest także sposób spożywania posiłków i pilnowanie pewnych zasad (więcej w poniższych linkach).

Najlepiej byłoby, gdyby Pani znalazła się pod opieką dobrego lekarza gastrologa lub gastroenterologa (i być może wykonała gastroskopię), ale w międzyczasie zrobiła testy na nietolerancję i włączyła probiotyki. Sugeruję, aby z wynikami badań udała się Pani do dobrego dietetyka klinicznego, specjalizującego się w tego typu problemach, gdyż właściwa dieta będzie w Pani przypadku kluczowym czynnikiem leczącym.

Zachęcam Panią do lektury szczegółowych materiałów z tej tematyki, które znajdują się na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-zespole-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/dysbioza-jelitowa

https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-pokarmowa-a-alergia-pokarmowa

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.