Co oznaczają te wyniki badań krzywych po usunięciu tarczycy?

Dzień dobry. Dziś odebrałam wynik badania krzywej cukrowej i insulinowej. Uprzejmie proszę o interpretację i komentarz. Nadmienię, że pół roku temu usunięto mi tarczycę z powodu nowotworu złośliwego. Nie byłam jodowana, nie było takiej potrzeby. Wcześniej chorowałam na hashimoto. Jestem szczupła ( nie mam nadwagi), odżywiam się zgodnie z niskim ig a mimo to wyniki są następujące: Glukoza: na czczo 104 mg/dl, po 1 h: 94 mg/dl, po 2 h: 74 mg/dl Insulina na czczo: 8,1 uU/ml, po 1 h: 62,6 uU/ml, po 2 h: 37,9 uU/ml. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania po całkowitej resekcji tarczycy. Profilaktykę pod kątem cukrzycy należy wykonywać regularnie, zwłaszcza, kiedy organizm wysyła nam niepokojące sygnały.

Krzywa cukrowa jest badaniem, które wykonuje się u osób z podejrzeniem cukrzycy, kiedy wynik glukozy na czczo był w ostatnim czasie podwyższony. Natomiast krzywa insulinowa jest testem, który sprawdza, jak organizm wytwarza insulinę, obniżającą poziom glukozy w krwi.

Analizując Pani wyniki badań, okazuje się, że w przypadku krzywej cukrowej, został nieznacznie przekroczony poziom glukozy na czczo ( norma do 99mg/dL), a pozostałe parametry są w normie.

Natomiast patrząc na badanie krzywej insulinowej, stwierdzić można, że insulina mierzona na czczo występuje w wyznaczonej normie, a w przypadku pomiaru po upływie godziny i dwóch, osiągnęła wyższy poziom, niż zalecane normy referencyjne. Może to świadczyć o insulinooporności, zaburzeniach trzustki, czy chorobach metabolicznych, jak cukrzyca. Jednakże często obserwuje się podwyższony poziom insuliny u osób przyjmujących antykoncepcję hormonalną oraz leczonych lewodopą lub kortykosteroidami.

Zalecamy wizytę kontrolną u endokrynologa lub diabetologa w celu dokładnej analizy Pani wyników badań. Specjalista zdecyduje o ewentualnej dalszej diagnostyce i leczeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/krzywa-cukrowa

https://portal.abczdrowie.pl/insulina

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.