Czy antykoncepcja może powodować kołatanie serca?

Dzień dobry Jestem w trakcie brania 3op.tabletek anty (wcześniej były to inne tabletki) niestety nie mogę poradzić się na tą chwilę swojego lekarza (terminy wizyt), w zeszłym miesiącu pojawiło się u mnie kołatanie serca,wysokie ciśnienie w trakcie oraz ból w klatce piersiowej do tego stopnia, ze wzywane było pogotowie, czekam aktualnie na wizytę u kardiologa, nie kojarzyłam tych faktów z tabletkami i ich zmianą, kołatanie i wysoki puls powraca jak bumerang do tego dochodzą prawie że codziennie bóle głowy, biję się z myślami czy odstawić tabletki z dnia na dzień, czy one moga być przyczyną tych dolegliwości. Dopiero wczoraj totalnie przez jakieś oświecenie doszło do mnie że to może być przyczyną antykoncepcji. Proszę doradź mi, bo nie wiem co robić, czy nie zaszkodzę sobie jeszcze bardziej nagłym odstawianiem? pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

stosowanie antykoncepcji hormonalnej niestety może przyczynić się do zaburzeń pracy serca, jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że pojawiły się one u pani właśnie z tego powodu.

Kołatania serca, podwyższone ciśnienie oraz ból w klatce piersiowej występują także pod wpływem: silnego stresu, nieodpowiedniej diety, palenia papierosów, chorób tarczycy czy czynnika genetycznego.

Niestety ciężko na odległość bez wykonania odpowiedniej diagnostyki stwierdzić, z jakiej przyczyny pojawiły się u Pani te dolegliwości, jednak odstawienie tabletek antykoncepcyjnych najlepiej byłoby najpierw skonsultować ze swoim lekarzem, gdyż nagłe zaprzestanie ich stosowania może wiązać się z powstaniem dodatkowych objawów, np. krwawienia, zaburzeń hormonalnych itp.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/nieprawidlowe-stosowanie-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-hormonalne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.