Dlaczego teraz krwawię po cesarce?

Dzień dobry. Urodziłam przez cesarskie cięcie, minęły 3 miesiące, a ja od dwóch dni krwawię. Dodam, ze karmię piersią. Czy to normalne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
nie napisała Pani, co dokładnie oznacza „krwawienie”, ale bardzo prawdopodobne, że to po prostu pierwsza miesiączka po porodzie – oczywiście pod warunkiem, że dotychczas jeszcze nie wystąpiła. Jeżeli czuje Pani ból podbrzusza i wszystkie symptomy wskazują na menstruację, to nie ma Pani powodu do obaw. Być może Pani konsternacja ma związek z mylnym przekonaniem o braku cyklu miesiączkowego po porodzie w sytuacji, gdy kobieta karmi piersią. Faktycznie – laktacja, wynikająca m.in. z wydzielania prolaktyny, sprawia, że wiele kobiet nie miesiączkuje przez pierwsze pół roku po porodzie, a nierzadko nawet przez najbliższych 20 miesięcy.
To, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka często jest kwestią osobniczą, choć zazwyczaj ma bezpośredni związek z karmieniem piersią. Wówczas wydzielająca się prolaktyna, odpowiedzialna wraz z oksytocyną za laktację, skutecznie hamuje pojawienie się menstruacji. Zazwyczaj krwawienie u matek karmiących piersią pojawia się wskutek zmniejszenia częstotliwości karmień w skali doby, ale jednak nie jest to regułą bez odstępstw. Jeśli ma Pani ochotę, proszę zapoznać się z materiałem, który tłumaczy w jaki sposób hormony sterują procesem laktacji: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy.
Natomiast konsultacji z ginekologiem podlega sytuacja, gdy mimo upływu rok od porodu menstruacja nadal nie występuje. Więcej o miesiączce po porodzie – o charakterze i częstotliwości krwawień i nie tylko – w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie. Dla pewności sugeruję wizytę u ginekologa po ustaniu krwawienia lub w razie gdyby coś jeszcze budziło Pani niepokój – np. duży upływ krwi, złe samopoczucie, osłabienie, utrzymujące się ponad 7 dni krwawienie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.