Dlaczego trzęsą mi się ręce?

Witam, mam dopiero 17 lat i od pewnego czasu dość mocno trzęsą mi się ręce. W szkole koledzy często robią z tego żarty, ale mnie to już przestaje śmieszyć, bo ręce trzęsą mi się nie tylko w sytuacjach stresowych, ale tez kiedy jestem spokojny. Nie mogę robić wielu rzeczy wymagających precyzji, jak choćby lutowania, elektroniki czy rysowania.

Pytanie zadane 17-10-2010r. o 23:13
lek. Agnieszka Jamroży porady udziela lek. Agnieszka Jamroży

psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Porada eksperta

Witam serdecznie.
Drżenie rąk najczęściej ma podłoże psychologiczne. Przeżywany stres powoduje napięcie mięśni, które wywołuje drżenie. Jeśli dodatkowo starasz się zaciskać dłonie, aby powstrzymać drżenie, możesz uzyskiwać odwrotny efekt do zamierzonego.

Leczenie może być objawowe, czyli doraźne stosowanie leków uspokajających lub parasympatykolitycznych. Objawowe leczenie to zmniejszanie drżenia przez różne sposoby, np. odwracanie uwagi.

Przyczyna drżenia może być związana również z Twoją podatnością na stres, dlatego pomocne może być regularne ćwiczenie technik relaksacyjnych. W sieci można znaleźć wiele plików z muzyką relaksacyjną lub zakupić odpowiednie książki i płyty (np. „Trening autogeniczny” V. Albisetti).

W tej sytuacji warto zgłosić swoje objawy lekarzowi rodzinnemu, który może skierować Cię na odpowiednie badania. Drżenie rąk może być np. objawem nadczynności tarczycy.

Polecam wątek poświęcony podobnemu problemowi:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/klopotliwe-drzenie-rak-podczas-przynoszenia-kawy-co-zrobic

Serdecznie pozdrawiam

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »

Komentarze (2)

Wyloguj
~piotrek
~piotrek

drżenie rąk może być również spowodowane chorobą Wilsona, niedoborem witamin (np z grupy B) i wieloma innymi czynnikami.
Jest to bardzo łatwy do spostrzeżenia objaw, który może sygnalizować o problemach ze zdrowiem, które mogą rozwijać się skrycie i skończyć tragicznie jak np choroba Wilsona.

Większość lekarzy bagatelizuje (ze względu na braki w wiedzy lub po prostu tragiczne podejście do swoich pacjentów) objaw jakim są drżące ręce i od razu stwierdza że to z powodu nerwicy, nawet gdy pacjent twierdzi że jest wybitnie spokojnym człowiekiem. Gdy pacjent zorientuje się, że jest już za późno zaczyna się gorączkowe jeźdżenie po specjalistach (prywatnie) i okazuje się że patologiczne zmiany są już nie do cofnięcia, a ewentualne leczenie kosztuje często znacznie więcej.

Odpowiedz
~PIĘKNA
~PIĘKNA

Dziękuję za radę... Bardzo mi pomogła. Naprzykład na mnie najbardziej zadziałała metoda słuchania muzyki relaksacyjnej...Nawt przestałam być nerwowa. Moje motto brzmi ,,spokój dodaje urody" :-D

Odpowiedz

Porady ekspertów

Drżenie rąk - skąd się bierze?

Mam 37 lat i ciągle drżą mi ręce. Robiłam wszystkie badania i wyszły dobrze. Biorę magnez i...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Drżenie rąk - jakie mogą być przyczyny?

Witam. Problem już widzę zgłaszany - drżenie rąk przy podawani/przenoszeniu kawy. Szczególnie...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Drżenie mięśni - jaka jest przyczyna?

Witam, mam 22 lata, od ponad 10 lat występuje u mnie drżenie mięśni całego ciała (zwłaszcza...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Przyczyny drżenia rąk

Mam kłopot. Ręce mi się trzęsą nie tylko w sytuacjach społecznych ale także w domu. Gdy trzęsą...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Dlaczego drżą mi ręce?

Witam, od kilku miesięcy trzęsą mi się ręce (właściwie cały czas; w sytuacjach stresowych dużo...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij